Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrmalms IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrmalms IK.
Norrmalm IK
Följ oss för uppdateringar
På fredag ska Norrmalms IK försöka ta revanch från förra helgens förlust mot Borås GIF. När Sandhults SK kommer på besök till Sagavallen.
Efter några tunga dagar efter förlusten mot Borås GIF så har vi förhoppningsvis slickat såren och är redo att visa publiken på Sagavallen att vi kan prestera bättre än vad vi gjorde förra söndagen.Imorgon hoppas jag att vi också visar den rätta viljan från start för Sandhult är en bättre motståndare än vad som var fallet i förra omgången. Men vi har gjort många bra matcher hemma i år och träningarna har sett bra ut i veckan inför fredagens match.
Sandhult har hittills skrapat ihop 13 poäng så här långt och ligger således två poäng före oss i tabellen. Man har under säsongen blandat och gett lite men har som enda lag lyckats besegra seriesuverännen Sparsörs AIK hemma på Thåängen. Laget tränas i år av Staffan Torstensson som tycks fått fason på laget och han är också väl bekant med några i Norrmlams lag sedan tidigare.
Truppen till fredagens match innehåller som brukligt några förändringar utgår gör Mika som skadade sig i senaste matchen. Johan Björklund och Daniel Ernstsson saknas också pågrund av sjukdom. In i laget kommer bland annat Jonas Hjälte som missat dom två senaste matcherna och även anfallaren Andreas Andersen som är tillbaka i laget efter examensfirande i Umeå.
Truppen:
Richard
Magnus Lannehed
Andreas Lannehed
Jonas Hjälte
Mikael Svennberg
Jonas Andersson
Oscar Andersson
Andreas Ljungström
Pelle Bävman
Andreas Andersen
Jonas Dahlin
Niklas Löberg
Dick Isberg.
Under matchen imorgon kommer laget ledas av förbundskapten Tobias Franson då både Tommy och Ernstsson ej kan delta i morgondagens match blir det månne kavaj Franson ?. Dagens regnande gör nog också sitt att Sagavallens plan blir något lättare att hantera imorgon. För som den sett ut under dom senaste veckorna då den varit stenhård och bestått mestadels av torr sand så förstår ni säkert att förutsättningarna har blivit något bättre för en välspelad match. Morgondagens match kommer bli minst lika tuff som matcherna mot Sparsör och Cafe Viskan för i Sandhult finns det kvalité. Men vår revanchlusta tror jag blir avgörande för hur matchen slutar och jag tippar en uddamålseger för Zebrorna.
Norrmalms IK - Sandhults SK
Var: Sagavallen
När: 19,00
Domare: Besnik Kutllovci, Borås
Väder: 15 grader och mulet
Håll ögonen på: Oscar Andersson som vill imponera på sin forne tränare Staffan Torstensson
Helgen dryck: Pilsner Urquel
Tips: 3-2 Andersen 2 mål Oscar 1 mål
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera