Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norra Härene BK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norra Härene BK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Respekt, det är det första ordet som kommer till mig efter en intervju med Bladh. Han är väldigt respektfull men det är också tydligt att han förväntar sig att även jag är det. Detta resulterar i ett riktigt trevligt samtal.
Nästan viktigare är att han också inger respekt. Med Marcus namn i startelvan får man ett Härene-lag som går ut planen lite rakare i ryggen. Bara med hans närvaro spiller hans eget självförtroende över på övriga i laget. Jag vill säga att hans sätt att vara omedvetet intalar andra det han själv verkar leva efter. ”Ingenting är omöjligt, även om det kanske ser så ut!”
I själva spelet är Marcus given som mittback. Han är stark, tänker på lagets bästa och förstår tydligt spelets idé. Vad som behövs göras och när det ska göras.
Marcus förkroppsligar mycket av det som är Norra Härene BK. Han har inprincip alltid tillhört föreningen. Inte minst är han mycket viktig för klubben.
Fullstädiga namn?
Lars Marcus Bladh Svensson.
Ålder?
31 år.
Hur skulle din bästa vän beskriva dig?
Et ord? Då blir det nog Tokig! Jag är väl klassens clown. Men ändå seriös när det gäller.
Var är hemma för dig?
Norra härene, född och uppväxt i Härene och har nu har jag mitt eget ställe i Härene.
Vilket eller vilka lag håller du på?
Oj, det är ett enda och det är Manchester United.
När jag säger Zlatan Ibrahimovic, vad tänker du på då?
En jävla teknik och den där gudabenådade klacken mot Italien.
Bästa fotbollsupplevelse?
Året när vi spelade P16 överlag. Den säsongen vann vi i stort sett allt. Manglade över alla i såväl ligan som de cuper vi ställde upp i.
Vi var så samspelta och visade att vi var rätt duktiga. Vi spöade Heimer och alla andra lag som folk på förhand trodde vi skulle få stryk av.
Förstår du handsregeln?
När det är hands eller inte? Som jag har förstått det så är det inte hands om handen är i sin naturliga ställning. Så svaret är ja.
För eller emot pyroteknik?
För! Det hade jag absolut velat ha på en härenematch.
Vem från lokalfotbollen vill du helst ta en öl med?
Johannes Henningsson i Örslösa. Han är en duktig fotbollsspelare och jag skulle använda den ölen för att övertala honom att spela i Härene. Skulle nog vara kul för honom för då får han ju spela på en bra fotbollsplan också.
Favorit idrottsplats (utöver Bronäsvallen)?
Svårt när Bronäsvallen är så väldigt bra. Hällekis funkar bra. Det är en bra plan och ett hyfsat lag att möta.
Favoritkaraktär i Seinfeld?
Han den tokiga med håret! Kramer. Han är lagom puckad!
För eller emot konstgräs?
Jag är lite motståndare till det. Det är mest för att jag själv, direkt, får beninflammation. En bendödare för min del.
Vem är den mest underskattade spelaren i Härene?
Oscar, man måste hitta en bra roll för honom. Kommer han bara till rätt ställe på planen så kommer han bli riktigt bra. Han har det i sig. Han kan fotboll!
Vad beställer du för pizza?
Det beror lite på humöret. Är det till exempel "dagen efter" väljer jag en capricciosa.
Men är man riktigt hungrig är det en kebabpizza med skinka och championer, till det mildsås. Mildsås för att få känna smaken av själva pizzan också.
Stort tack Marcus för samtalet och tack till dig som läste.
På återseende!
| Kållandsö GIF U (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Edsvära-Norra Vånga FF (borta) | 13 jun, 13:00 |
| Källby IF U (hemma) | 15 jun, 19:00 |
6 jun, 15:00 Bronäsvallen A
2 jun, 19:00 Bronäsvallen A
31 maj, 15:00 Bronäsvallen A
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera