Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Morlanda GoIF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Morlanda GoIF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
På söndag startar matcherna igen för andra halvan av säsongen.
Torp GoIF gästar Glimmaråsen på söndag med avspark 13:00!
Matchen presenteras av Tegneby Service center och matchens lirare delas ut av Kungsviken Byggnads!
Inför matchen har vi ni varit igång och tränat i tre veckor. Vi har även haft en heldag på Glimmaråsen med träning och internmatch föregående helg för att få träna lite i matchspel. Uppslutningen har varit bra och truppen vill komma väl förberedda till andra halvan av säsongen.
Vi har ju spelat precis halva säsongen, 7atcher av 14.
5 segrar, 1 oavgjord och en förlust.
Med två matcher mindre spelade än serieledande Hogstorp med 5 poäng mer så har vi serieledningen i egna händer vid vinst av de två hängmatcherna.
Då till motståndet för söndag Torps GoIF
De har en jobbig säsong hittills med noll inspelade poäng. Torp som inför säsongen genomfört en stor generationsväxling där majoriteten av seniorlaget består av spelare från deras duktiga 15/16års lag som slogs ihop med seniorerna inför säsongen.
Flera seniorer valde att kliva åt sidan s0 de unga killarna har fått ta stor plats. Tidigare mötet i våras slutade med en 4-0 seger för oss på Rimmåsvallen.
Jag ställde frågan till Jerry hur han ser på uppstarten av andra halvan av säsongen och han svarade så här.
- Vi har haft en vårsäsong som vi ändå bör vara nöjda med även om det fanns mer att hämta, vi har skapat oss ett fantastiskt utgångsläge inför hösten och har kommit igång med träningarna igen. Det har periodviss sett riktigt vasst ut och killarna är riktigt taggade.
Inför hösten förväntar vi oss ännu bättre motstånd, alla lag har nu haft gott om tid att jobba på de saker som inte har fungerat sedan start och utveckla spelet så vi kan absolut inte ta något för givet. Men så har även vi, och vi har jobbat på att ännu tydligare skapa vår identitet och vår spelstil, sätta principer för när vilka beslut är rätt och jobba in passningsmönster för att nå rätt ytor vid rätt tillfälle.
Vi har 7 matcher kvar och det viktigaste nu är att killarna tar en match i taget, lägger allt fokus på den och förstår vikten av att vi har rätt inställning oavsett match, oavsett motstånd. 3 poäng nästa match är det enda som betyder något, det spelar ingen roll hur bra vi var förra matchen eller på träningen om vi inte får 3 poäng med oss hem. Kan vi jobba in det hos killarna så skulle vi kunna få en jäkligt rolig höst som jag verkligen ser fram emot.
Vi hoppas att många komma och supportar oss som vanligt på söndag. Notera att det blir spel på konstgräs så en brassestol är inte dum att ha med.
Vi ses på söndag!
| Träning Bollskoj 2020 | 3 jun, 18:00 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Arbete Rompen | 6 jun, 10:00 |
| Torp GOIF (borta) | 7 jun, 16:00 |
| Skärhamns IK Lag 2 (borta) | 9 jun, 19:00 |
| 26 apr | Sommarsäsongen närmar sig! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera