Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Morlanda GoIF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Morlanda GoIF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Nationaldag och matchdag!
Stala IF arrangerar deraas årliga Staladag och vår match är en del av arrangemanget.
Det kommer därför vara mycket folk på plats så vi hoppas att även många Morlandare kommer till Lövängen för att jämna ut supporterkampen lite. Det är även gratis inträde!
Vi har två matcher bakom oss utan seger, ett kryss mot IFK Valla och en förlust mot Hogstorps IF. Ett Hogstorp som är tippade i toppen tillsammans med oss och Stala IF så den matchen var tung. Överraskande var dock att samma Hogstorp förlorade matchen där på mot Tanums IF vilket jämnar ut förutsättningarna något.
Vår match på nationaldagen är därför av stor betydelse och vi vill verkligen ha med oss tre poäng in i sommaruppehållet.
Ja just det, en lite förklaring på hur man redan nu kan gå på sommaruppehåll kanske är på sin plats, den kommer här.
När serien lottades så lottades det in en ståövermatch i schemat. Den inföll för oss sista matchen innan sommaruppehållet, omgång 10. Sedan drog sig Skredsvik ur serien och gick ihop med Hogstorp vilket gjorde att även vår näst sista match innan uppehållet i omgång 9 utgick.
Det gjorde även att vi skulle stå spellediga de två sista omgångarna i slutet på säsongen. Det gillade varken vi eller tävlingskommiten därför flyttades vår match i omgång 8 mot Tanums IF till omgång 18 och säsongsavlutningen då även Tanum stod utan match i avslutande omgången efter att Skredsvik dragit sig ur.
Detta är då förklaringen på att serien är så haltande i nuläget, nu släpper vi det.
Motståndarkollen Stala IF
Förra årets seriekonkurrent som vi slutade en poäng före i serien som bästa Orustlag i sexan.
Ett spelande och ganska ungt lag som vi mötte i DM och där kunde vi dominera och vinna klart med 7-1. De som tror det ska gå lika enkelt nu får tänka om. Stala har gått starkt i serien och har bara en förlust på deras fyra matcher och den kom mot Hogstorps IF den 13 maj som faktiskt är deras senaste match i denna konstiga serie.
Stala tränas av spelaren Rickard Sandberg för andra året i rad. Det finns många bra spelare med Viktor Moberg och Rasmus Kindemo sticker ut som viktiga spelare för Stala, de var även bärande förra året.
Som vanligt så kollade jag läget med en av våra spelare inför matchen, normalt sett var det Schöndells tur att svara på frågor då han blev matchens spelare senast men han skadade ju tyvärr baksidan och har inte vart i träning sedan matchen mot Hogstorp och är därmed inte med mot Stala.
Istället kollade jag läget med Philip Nilsson-Sparf som kommit in i laget de senaste matcherna efter lite resande.
Vad säger du om träningsveckan som varit och tankarna inför det kommande derbyt mot Stala?
- Jag tycker att vi har haft en väldigt bra träningsvecka där passningsspelet har blivit mycket bättre jämfört med hur det har varit tidigare. Vi har lagt mycket fokus på detta och vi tror att detta kommer leda vinster framöver. Passningsspelet och lugnet med boll har inte varit tillräckligt bra de senaste matcherna så nu när vi fokuserat och utvecklat detta på de senaste träningarna är jag övertygad om att Stala kommer få en tuff match mot oss på tisdag.
Vi ses på Lövängen på nationaldagen, förhoppningsvis tar vi med oss tre poäng in i uppehållet. Efter matchen mot Stala dröjer det till den 13/8 innan det är seriematch igen!
| Träning Bollskoj 2020 | 3 jun, 18:00 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Arbete Rompen | 6 jun, 10:00 |
| Torp GOIF (borta) | 7 jun, 16:00 |
| Skärhamns IK Lag 2 (borta) | 9 jun, 19:00 |
| 26 apr | Sommarsäsongen närmar sig! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera