Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Morlanda GoIF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Morlanda GoIF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags för säsongens första bortamatch och även säsongens första Orustderby!
Vi gästar Torp GoIF i vad som är deras seriepremiär då de stod över första omgången.
Torp GoIF - Morlanda GoIF
RImmåsvallen
Måndag 1/5 18:00
Vi har en bra känsla inför matchen med en premiärseger i ryggen och ytterliggare träningspass på naturgräs hemma på Glimmaråsen som gjort oss bra förberedda.
Motståndarkollen Torp GoIF
Torp GoIF har under de senaste säsongerna spelat i division 6 då man vann division 7 år 2020.
Det är ett Torp som förändrats mycket till denna säsongen då man tappat en del spelare och även slagit ihop sitt herrlag med deras P15/16. Så det är ett ungt gäng som ska spela sexan för Torp GoIF i år.
Under förra säsongen så hade Torp det tungt i sexan och man slutade på en sistaplats i serien efter 3 vinster och 13 förluster. Dock ska man nämna att de flesta matcherna de spelade var jämna tillställningar där man ofta föll på målsnöret.
Våra möten med Torp föregående säsong slutade med en 4-0 seger på hemmaplan och en 2-1 seger på bortaplan.
Under försäsongen så har Torp GoIF spelat fyra registrerade träningsmatcher där samtliga slutat med förlust mot följande mostånd Myckleby IK, Vallens IF, Lysekils AIK och Åsaka SK.
Nog om motståndet, jag kollade läget med assisterande tränare Hampus Tollesby om läget i laget och tänkarna inför matchen,
- Läget i truppen är bra! Folk är friska och krya vilket är väldigt skönt.
Känslan inför matchen är bra! Ska bli riktigt kul med derby och vi kommer från en bra insats senast som vi förhoppningsvis kan bygga vidare på till något ännu bättre.
Torp är ett bra lag med flera duktiga spelare men jag tror och hoppas att vi kan dra det längsta strået på måndag och ta med oss alla tre poäng hem.
Vi hoppas som vanligt att många tar sig till Stenshult den a måndag och stöttar våra killar mot tre poäng!
| Träning Bollskoj 2020 | 3 jun, 18:00 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Arbete Rompen | 6 jun, 10:00 |
| Torp GOIF (borta) | 7 jun, 16:00 |
| Skärhamns IK Lag 2 (borta) | 9 jun, 19:00 |
| 26 apr | Sommarsäsongen närmar sig! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera