Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Medle SK MSK Herrar div 4
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Medle SK MSK Herrar div 4.
MSK Herrar div 4
Följ oss för uppdateringar
Då var seriepremiären avklarad och det gick som väntat, 3 poäng följde med Medle hem. Efter en extremt strulig start och ca 1min uppvärming för Medle, så var det dax för avspark. Kaif tog tag i matchen direkt, det märktes ganska fort att medle saknade en uppvärming i kroppen. Att Kaif gick till pausvila med ledning 2-0 kändes rättvist, när medle hade strulat runt och spelat väldigt hafsigt. Medle försökte bjuda på ett snyggt spel som inte gick hem. Det ska dock nämnas att medle hade 2 stycken stolpträffar i första halvlek.
I andra halvlek insåg medle att dom inte var några världsstjärnor och spela därför mycket enklare. Även om det var lite avaktande och för lite jävlaranamma så gick spelet hem. Kim lyckades rulla in 2 ganska snabba bollar och plötsligt såg medle ljuset i tunneln igen. Efter ännu en "balja" av Kim så kändes matchen nästan avgjord då medle ledde med 3-2. Och det var den för minuterna senare fick medle en straff och då tryckte Kim in sitt fjärde och sista mål för dagen.
Slutresultatet blev 5-3 till Medle. Som i fortsättningen kommer att spela hårdare och mer målmedvetet.
Så här säger assisterande tränare Jonas "sälen" Säljedal efter matchen:
-En riktigt coach-seger om ni frågar mej!.
Dagens stjärnor:
3 stjärnor till Joakim Rönnqvist
2 stjärnor till Kim Eklund
1 stjärna till Anton Eriksson
Slutcitat
-Vi ska inte behöva ligga under en sån här match. Av Alexander Nilsson
| 17 dec | Sista dragningen Månadslotteriet! |
| 15 dec | Medles första skridskodisco |
| 10 dec | Passa på nu! |
| 4 dec | Anmälan till Skidleken 2026 |
| 2 dec | Anmälan till Skridskoskolan 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera