Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Mariefred FB A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Mariefred FB A-lag Herrar.
FB A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Svårspelade Eskilstuna FC bjöd till match på lördagseftermiddagen på Ekängens KG i halv storm och nästan snö i luften. Uppvärmda och klara, så satte vi en bra fart från början och utmanade dem högt upp i banan. Det var svårspelat i blåsten och hade en del fina bollvinster, men tappade även för många närkamper.mot duktiga motståndare.
Tio minuter in i matchen, så lyfter Jayden Nzoka in bollen mot Simon - och den når hela vägen in i kassen! Välförtjänt 0-1. EFC har fortsatt en del boll, men skapar mycket inte mycket mot ett stabilt försvar med Filip Svalmark i mål.
Tio minuter senare får vi till ett fint link-spel via Simon till Valle som gör som på varje träning, trycker ned den stenhårt i bortre hörnet, lämnande en hjälplös målvakt bakom sig.
Stabila 0-2 i halvtid och motvind för oss väntade i andra halvlek. Som vi trott, så kom EFC ut med ny energi i början på andra, men kroknade snabbt när de inte kom framåt speciellt mycket med sina bollkonster.
Efter tolv minuter i andra halvlek så rullar Jayden in sitt andra för dagen efter fin frispelning från Simon. Hat-tricket från Jayden kom i minut 74 när han snyggt curlar in 0-4 i bortre. 0-5 via vår högerback Valdemar som efter en löpning på 82,5 meter (i Gout Gout-stil!) trycker upp bollen i nättaket!
Sammantaget en helt rättvis seger för oss där vi nu går upp i serieledning efter tre raka vinster. Imponerande!
Plus i dag för hela laget, men vi nämner här förstås målskyttarna Jayden och Valle, Kevin Sardari och Edgar Gonzales i mittförsvaret och Viktor Djupmark på mitten. När vi igen håller nollan, så tar vi förstås också fram några fina räddningar och en rktigt bra insats av vår målvakt Floppo!
Vi tar oss på lördag till Katrineholm för ytterliagre en bortamatch, denna gång mot KSK. Lurigt med vårgräsunderlag, men det är KSK som ska få jobba hårt för att vi inte skall ta med oss tre pinnar hem. Avspark kl 15.00 på klassiska Backavallen. Vi ses väl då?
/Erik, Johan, Mathias och Mats
| Träning | 28 maj, 19:30 |
| Högsjö BK (borta) | 30 maj, 14:00 |
| Träning | 1 jun, 19:30 |
| Träning | 2 jun, 19:30 |
| Träning | 4 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera