Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munksund-Skuthamns SK U12 F (2014-15) Ishockey
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munksund-Skuthamns SK U12 F (2014-15) Ishockey.
U12 F (2014-15) Ishockey
Följ oss för uppdateringar
Dags för sammandrag igen, nu på Söndag och den här gången spelar vi i C-hallen i Skellefteå Kraft Arena.
Första nedsläpp för U12 är kl 10.10. Vi samlas i omklädningsrummet 45 minuter före första nedsläpp för matchvärmning off ice. Till matchvärmningen vill vi att alla spelare kommer. Samlingstiderna före de övriga matcherna meddelar vi i omklädningsrummet som vanligt.
Ni föräldrar får gärna hjälpa tjejerna att tänka på följande i och runt omklädningsrummet:
- Minimalt, om alls något mobilanvändande.
- Fyll på med BRA energi inför, mellan och under matcher. Det betyder inte att all snabb energi alltid är dålig men godis, chips, läsk, fika, glass o.s.v. kan inte vara den huvudsakliga energin tjejerna får i sig. Här kan ni föräldrar göra stor skillnad med små medel.
- Vi ska aldrig lämna ett omklädningsrum stökigt och nergrisat. Självklart tar vi som vuxna ansvar för att göra en sista koll innan vi lämnar men vi kan ibland behöva påminna om att det bästa är att det inte behöver göras.
Vi har en väldigt fin spelargrupp med tjejer som extremt sällan hamnar i trista situationer med varandra. De är hänsynsfulla, visar omtanke och laganda på ett sätt som många vuxna har svårt att mäta sig med. Det ska vi som vuxna förstärka.
De få gånger det uppstått en situation har vi löst ut det enkelt utan att hänga ut eller hugga huvudet av någon. Det blir fel ibland och då är det en träning för livet i att kunna lyssna in, be om ursäklt men också godta en ursäkt och sen hitta tillbaka till att vara ett lag där samarbete är A och O. Uppfattar ni från era tjejer att det uppstått sådana situationer som vi tränare inte fått reda på, vill vi att ni berättar för oss så att vi kan hjälpa tjejerna att lösa ut det och hitta tillbaka till lagandan.
MSSK1
Alexa
Betty
Lilly
Hanna
Edith
Mira
Ledare: Erik (0702517078), Matte (0703084425)
MSSK2
Milly
Hedda
Annika
Lo
Astrid
Freja
Ledare: Elin (0739315710), Joel (0703560206), Viktor (0702132128)
Spelschema hittar ni här. Det är just nu en JPG-fil men när vi fått en komplett PDF lägger vi upp den istället. På spelschema är U12F markerade med VITT.
Ser fram emot ännu ett sammandrag tillsammans med det här fina gänget, vi ses!
Det kommer finnas burgare att köpa på hallen.
| Träning | 9 jan, 17:05 |
| Clememsnäs HC (borta) | 11 jan, 09:30 |
| Träning | 12 jan, 16:20 |
| Träning | 14 jan, 17:15 |
| Träning | 16 jan, 17:05 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera