Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK Motionsfotboll 7-7
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK Motionsfotboll 7-7.
Motionsfotboll 7-7
Följ oss för uppdateringar
Vi har fått en plats i Ligacupen för U-16 lag och kommer i vinter 2016/2017 få spela roliga matcher mot bästa möjliga motstånd.
SEF, Svensk Elitfotboll, arrangerar Ligacupen för U16, U17 och U19 i samarbete med Örebro Läns FF. Turneringens främsta syfte är att förlänga tävlingssäsongen för spelare i aktuell elitförberedande ålder. Ligacupen spelas ungefär som Svenska Cupen med först ett gruppspel innan jul och sen A- och B-slutspel i februari och mars. Finalerna spelades förra gången i Prioritet Serneke Arena. Läs mer om förra årets Ligacup här.
Första gruppspelet består av 4 lag från närområdet. Här kan vi hamna tillsammans med lag som t ex IFK Göteborg, GAIS, BK Häcken, Oddevold eller Elfsborg. 1orna och och de 9 bästa 2orna går sen till A-slutspel och 3an och 4an till B-slutspel. Slutspelet består av en ny grupp med 6 lag från södra Sverige och man får 5 matcher, några hemma och några bortamatcher.
Totalt deltar 60 st lag från hela Sverige i Ligacupen U-16. I första hand deltar lag från klubbar som är med i SEF och/eller Tipselit-satningen men även några andra lag får chansen.
Gruppindelning och spelschema presenteras nästa vecka. Vi kommer spela våra hemmamatcher på Valhalla IP.
Ligacupen 2016/2017 U16:10
BK Häcken
IK Oddevold
Mossens BK
Varbergs BoIS
Spelschemat presenterades 161018:
Omgång 1 Mossens BK (U16) - Varbergs BoIS (U16) söndag 13 nov kl 14.00, Valhalla IP
Omgång 2 BK Häcken (U16) - Mossens BK (U16) torsdag 24 no kl 19.00
Omgång 3 IK Oddevold (U16) - Mossens BK (U16) söndag 4 dec kl 14.00
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera