Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK P-Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK P-Junior.
P-Junior
Följ oss för uppdateringar
Sista seriematchen avslutades med seger över Onsala BK med 5-3 på Valhalla IP och nu har vi paus en vecka. Sen kör efter-säsongen igång.
Nu välkomnar vi också nya spelare som säsongen 2022 är JUNIORSPELARE, alltså födda 2006-2003.
Flera har hört av sig och några var och testade på hos oss tidigare i år och nu är ni välkomna igen.
För intresserade spelare:
1. Ert nuvarande lag bör ha spelat klart sina seriematcher.
2. Ert nuvarande lag måste informeras om att ni vill prov-träna med andra klubbar / Mossens BK.
3. Har ni inget nuvarande lag eller om punkt 1 och 2 är OK, så skicka ett sms till Nicklas 0708-636225 att ni vill prov-träna. SMSet ska innehålla namn, senaste klubb och födelseår.
4. Utan sms och svar så kan ni tyvärr inte delta på vår öppna träning.
Mossens BKs juniorlag spelade säsongen 2021 i div 4. Vår ambition är att bli så många så vi nästa säsong kan spela med lag i två olika divisioner. (Vi har också ett lag i P-16 serien också för de som är födda 2006.) Vi tränar oftast på Valhalla IP men ibland även på Guldheden Södra och Mossens IP (gräs). Sommaren 2022 är vi anmälda till Gothia Cup Boys 18.
Ni ser kommande träningar i kalendern här på hemsidan. Fler tider efter höst-lovet kommer läggas in. Sen blir det jul-lov under några veckor innan för-säsongen startar i januari.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera