Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärgårdens SK M1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärgårdens SK M1.
M1
Följ oss för uppdateringar
Jag vlll bara presentera anledningen till samträning på onsdagar.
1.Istiderna är alltid en begränsning och jag försöker på alla sätt att ge alla så mycket träning som möjligt. Detta är ett steg som jag tror kan öppna upp en del tid då vi ibland inte behöver hela isen och likadant hockeyn inte behöver hela isen. Om vi kan dela en del timmar så blir de fler timmar till alla.
2.Dessutom känner jag att de vore bra för klubben i stort om barnen kunde lära sig att träna tillsammans över sport gränsen för att öka samarbetet där det finns likheter såsom skridskoåkning och fysträning.
3. Våra åkare behöver lära sig att åka snabbare och inte vara rädda för att falla och där tror jag att vi kan ta lärdom ifrån hockeyn.
Detta är en testperiod som vi får utvärdera efter några veckor och se om det är en bra lösning eller om det är omöjligt att genomföra. Detta är något nytt som inte görs i andra klubbar och jag måste därför se vad som funkar och inte.
Jag har förståt att de var en del gruff och tacklingar och annat som jag tyvärr missat. Detta vill jag säga är helt oacceptabelt och jag ska ta det med de övriga tränarna samt vara mer uppmärksam.
Min iaktagelse av första träningen var att de var ganska rörigt i början då alla barnen var osäkra på hur träningen skulle föregå och vad som var tanken. Efter samlingen blev det mycket bättre och jag tror att de blir lugnare och lättare för varje vecka när barnen förstår hur träningen kommer föregå samt att jag får bättre kontrol över hur situationen ska hanteras samt att barnen känner sig tryggare med varandra. Jag hoppas på förståelse och tålamod
| Brännboll | 20 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera