Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lysviks IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lysviks IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Fotbollens dag avslutade våren och den kunde inte blivit en större succe för Lysvik då herrarna inledde dagen med sin första seger för säsongen följt av ännu en seger för damerna.
Förutsättning för oss var att vid seger skulle vi vara serieledare över sommaruppehållet och även om jag i början av våren sa till nära o kära när jag läst o sett resultat av lagen inför serien att vi kan ha typ 27poäng efter våren skulle de inte va möjligt att leda serien med tanke på Karlstads enorma satsning sista åren.
Då detta kändes som en liten nyckelmatch inför hösten hade vi scoutat dom rejält och även om de inte hade exakt samma lag o spel som de brukar ha sårade vi dom i första halvlek enormt på ytor vi sett skulle va deras svaghet.
Vi startade bra och redan i 3e min är vi nära mål då Linnea kommer runt på hökanten o slår ett inlägg som stöts bort men Hilma står rätt och på volley är hon nära att näta men mv får fingertopparna på bollen och hinner upp bollen innan mållinjen.
Minten senare slår Emelie en fin frispark från vänsterläge i bortre stolpen.
Efter detta får vi en liten dipp då vi blir lite bekväma och inte går in i dueller men det utnyttjas inte av motståndarna utan det blir mest en massa inkast på norra sidan av planen där grässlänten blev utsliten av alla bollar som hamnade där.
Efter en kvart o några bestämda rop från sidan tog vi tag i matchen på riktigt så resten av halvleken blev nog bland det bästa vi gjort iår.
De började med ett snyggt 1-0mål i 16e min när Amanda till höger tar emot ett inkast o vänder runt innan hon slår ett fint inlägg som Erika timar perfekt med inlöp från vänster. Hon löper in framför sin back och med bröstet tar hon med sig bollen vilket ger friläge som säkert utnyttjas. Proppen ur och med vår styrka bakåt känns det alltid bekvämt att hamna i ledning.
Minuten senare är tvåan nära då Hilda lyfter en lång fin frispark som Linnea får med sig men skottet kan mv styra till hörna.
Tvåan låter dock inte vänta på sig för i 20e minuten kommer ett mål som får det att vattnas i munnen på mig som tjatat om att bästa sättet att utnyttja ymf i anfallsspel är att slå boll mellan ytter o innerback men då krävs det att yttermittfältatren håller bredd o tar löpningen i rätt stund. Detta fick vi nu se när Hilma får ett uppspel o hittar Amanda centralt som i sin tur slår bollen som jag beskrev o i friläge avslutar Erika säkert även om bollen går in via stolpen.
Nu har vi full koll på matchen och de är riktigt nertryckta och kommer bara sporadiskt över mittlinjen med bollen under kontroll. I 29e min är vi nära igen när Alina o Erika broderar sig fram vilket till slut ger Amanda nästan friläge men back hinner emellan. Vi fortsätter att trycka på genom enkelt gedigt enkelt spel med bollar upp som tas emot och därifrån byggs många fina anfallskombinationer. I 33e min komer så trean som ett brev på posten när Emelie tar emot ett uppspel till höger vänder upp o lägger ner en fin boll på Linnea i djupled. Linnea löper ner och slår ett kanoninlägg över målis där Erika som idag verkligen hittat rätt i sin position o löpningar trycker sig förbi sin back och på volley stöter in bollen i tomt mål.
Två minuter senare är Erika nära sitt fjärde på en halvlek när Amanda hittar ut till henne men då hade löpningen innåt kommit för tidigt så hon fick hämta upp bollen. Trots det var det nära då hon slår sin back o lyfter bollen över målisen men bollen seglar strax över ribban. Fyra på 25min hade nog varit för bra men vi kan trots detta sätta 4-0 innan paus.
Detta efter fin boll av Maja upp till Linnea som får in bollen mot Emelie. Hon tar emot och får till ett fint skott men mv gör en fin räddning som ger retur som emmelie på nått sätt når först o tåar imål. Målskyttar hiitar ofta målet på alla möjliga sätt.
Ett par m inuter senare lurar Amanda av skjortan på sin back men skottet går utanför.
4-0 i paus mot detta svårspelande lag är imponerande men inte helt oförtjänt sett till vårt fantastiska spel sista 30min.
I paus tror jag snacket fokuserade på att inte tappa fokus o tro allt är klart för serien är så jämn att man måste va på tå i 90min mot alla lag.
Starten på andra höll kanske inte helt överraskande samma kvallitet som sista 30 i första men det var stabilt så de var inga oroskänslor på sidan. Vi var på en vähörna från Emelie i 49e minuten även nära att utöka ledningen men den gick i bortre stolpens insida o ner men trots vi var först på bollen två gånger lyckades vi inte få in bollen över mållinjen.
Detta är ett litet orosmoment som känns igen från ifjol då vi hade många bollar som damp ner i vårt o motståndarnas straffområde med resultat att vi väldigt ofta förlorade nästa duell vilket vi även får se lite senare.
I 55e får Amanda bra skottläge men mv kan avstyra.
Med 30min kvar kommer så en sekvens som sätter prägel på resten av matchen.
En av deras defensiva spelare tar fart o löper igenom mitten helt oatackerad vidare förbi ett till synes paralyserat försvar till friläge men sista utposten vek inte undan utan Elin gjorde en kanonräddning så det blev bara höran på friläget.
Jag är fortfarande frågande till vad som hände för så passivt spel från så många har jag aldrig tidigare sett i detta lag.
Som sagt så satte detta an tonen för sista 30 då vi nu inte alls höll nivån som tidigare matchen utan det blev stirrigt, stressat o många felbeslut över hela linan. Då även domare som ditills varit bra verkade komma in i nått semestermode i samma stund blev det många konstiga situationer som gjorde att spelnivån sjönk betänkligt. Hade inte varit några större rop på dömandet från nått lag första 60 men sista 30 var nivån så konstig att ingen visste vad som gällde.
Detta fick vi negativt se i 68e min när vi har bollen på högerkanten o Maja får en armbåge i bröstet (Kan va revbenmsproblem) följt av att spelaren nästan drar av henne byxorna men ingen frispark. De vänder o sekunden efter stoppar Jonna deras omställning och visst är frispark okej men varning ???.
Frisparken lyfts in och då får vi facit på vårt tveksamma spel då vi överlag aggerar passivt framför mål så de kan stöta in bollen i kalabaliken som uppstod.
De får nu lite vittring och i 80e min är de nära en repris på en ny frispark som lyfts in o skapar ny kalabalik.
Matchen slut o hoppas alla är stolta över vår otroliga serieledning.
Matchfakta: 4-1(4-0) Hörnor 4-1(1-1)
1-0 16min Erika (Amanda) Erika avslutar i friläge efter hon löpt in perfekt på Amandainlägg
2-0 20min Erika (Amanda) Erika avslutar lugnt i friläge efter Amandaboll i djupled
3-0 33min Erika (Linnea) Erika löper in före sin back o sätter bollen på volley efter kanoninlägg av Linnea
4-0 38min Emelie Emelie sätter returen på eget skott som mv räddat efter boll in från Linnea.
66min Hanna o Jonna in Alina o Erika ut
67min Jonna varning
4-1 68min Frispark som lyfts in o efter passivt spel av oss framför mål kan de rulla in bollen.
70min Lotta in Matilda ut
82min Amella in Linnea ut
85min Ebba in Emelie ut
Träning | 18 sep, 18:45 |
IF Karlstad Fotboll (hemma) | 20 sep, 16:00 |
Eda IF (hemma) | 4 okt, 16:00 |
Gideonsbergs IF (borta) | 11 okt, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera