Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ludvika HF Ledarinformation
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ludvika HF Ledarinformation.
Ledarinformation
Följ oss för uppdateringar
Idrott och ätstörningar
Under två timmar får du grundläggande kunskap om ätstörningar, bemötande och hälosamt ledarskap. Du får information om ätstörningsdiagnoser och varningstecken samt hur du kan bemöta en eventuellt drabbad idrottare och hur du genom ditt ledarskap kan minska riskerna att någon drabbas.
Under föreläsningen ges möjlighet att ställa frågor och dela med sig av egna erfarenheter.
Föreläsare Tomas Hellander
Tomas har erfarenhet av ätstörning som närstående och tycker det är viktigt att ge idrottsföreningar bra verktyg för att förebygga och hantera ätstörningsproblematik. Förutom ett stort idrottsintresse är han tränare och vice ordförande i Kvarnsveden Friidrott. Tomas är utbildare och föreläsare för Frisk & Fri i Dalarna.
Målgrupp
Tränare, ledare och vårdnadshavare
Tid och plats: Föreläsning 3 juni kl 18.00-20.00 i Falun
Sista anmälningsdag 2025-05-27
Välkommen med en anmälan
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera