Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Ljungby IF:s två första nyförvärv inför säsongen 2013 är glädjande nog två stycken återvändare. Det handlar om två spelare som båda känt på att spela såväl ungdoms-, junior- som seniorfotboll i föreningen!
Nyförvärv nummer 1 heter Osman Tahir och kommer närmast ifrån Ryssby IF där han svarat för en stark säsong i Elitfyran. Osman är 22 år och har Ljungby IF som moderklubb och är en offensiv spelare användbar både på mittfältet och i anfallet. Han svarade säsongen som gick för 4 mål och låg bakom förspelet av många mål för sina lagkamrater. Det handlar om en kvick, teknisk och aggressiv spelare som imponerat stort på träningarna den senaste tiden. En spelare som mycket väl kan få sitt stora genombrott säsongen som kommer!
Nyförvärv nummer 2 heter Morgan Ström och kommer även han närmast ifrån grannen Ryssby. Morgan är 24 år och moderklubben heter Agunnaryds IF även om Morgan i ganska tidiga år kom in till LIF och genom Juniorlaget tog steget upp i A-truppen för ett antal år sedan. Han svarade säsongen 2011 för en stark säsong i division 3 där han visade en jämn och hög nivå. Morgan missade delar av säsongen som gick på grund av resande men avslutade hösten starkt och visade att han blir att räkna med framöver. Det handlar om en lagspelare som ger allt både på träning och match. Med sin fysik och vilja kommer han att nå långt och Morgan har redan känt på division 2-spel och vet vad som krävs.
Det är alltid väldigt roligt när spelare återvänder till föreningen! Det är viktigt att ha spelare i truppen med hjärtat på rätt ställe och vi har nu fått två fina tillskott som kommer att satsa 100% och fightas om en plats i startelvan. Båda avtalen är skrivna på 2 år.
Ljungby IF hälsar både Osman och Morgan varmt välkomna tillbaka till föreningen!
| Hovmantorps GoIF (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Pukebergs BK (hemma) | 13 jun, 13:00 |
|
|
Adam gästar Torsdagsklubben! |
| 2 jun | DAM A - Hovshaga AIF! |
| 1 jun | Händer vecka 23! |
| 25 maj | Händer vecka 22! |
| 20 maj | Fredagsmatch på Lagavallen! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera