Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev förlust på Vimarvallen i säsongens sista match. Hemmalaget Vimmerby kunde vinna efter att Jimmy Gustavsson gjort matchens enda mål med knappt 20 minuter kvar att spela.
LIF, som saknade en hel del folk beroende på skador och avstängningar, svarade för en riktigt bra bortamatch där man borde fått med sig iaf en poäng. Framför allt hade Oskar Olsson, som jagade en skytteligavinst, en rad fin lägen att spräcka nollan men några fler mål blev det inte denna säsong. Även Andreas Waldo hade ett gyllene läge men den fina nicken tog i ribban. Istället var det alltså hemmalaget som efter en fast situation kunde göra matchens enda mål i den 71:e matchminuten.
Resultatet innebar att LIF slutar på en sjundeplats i tabellen, precis före just Vimmerby. Klara för division 1 är Husqvarna medans Tord hamnade på en negativ kvalplats. Myresjö och Haga spelar i division 3 2013.
Bästa LIF:are för dagen var Simon Sjöstrand på det centrala mittfältet tillsammans med Jonas Linnell och Mario Delic.
En sammanfattning av säsongen samt en hel del spännande intervjuer är på väg ut på hemsidan så håll ögonen öppna!
Laget mitt är blått och vitt!
| Hovmantorps GoIF (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Pukebergs BK (hemma) | 13 jun, 13:00 |
|
|
Adam gästar Torsdagsklubben! |
| 2 jun | DAM A - Hovshaga AIF! |
| 1 jun | Händer vecka 23! |
| 25 maj | Händer vecka 22! |
| 20 maj | Fredagsmatch på Lagavallen! |