Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Imorgon åker LIF till Rydaholm för match i Smålandscupen. Det är åttondelsfinal som gäller och man ställs emot ett hemmalag i god form varför vi säkert kan vänta oss en spännande drabbning.
Rydaholm besegrade i förra omgången Gransholm efter straffläggning medans LIF vann prestigematchen mot Markaryd, även den gången på bortaplan. Rydaholm har imponerat de senaste omgångarna och tagit sig från en undanskymd plats i serien till att blanda sig i toppstriden. På lördag ställs laget för övrigt mot Moheda i ett spännande och viktigt derby lagen emellan.
För LIF:s del bröts den fina sviten på tre raka segrar i mötet mot Oskarshamn på nationaldagen. Ett Oskarshamn som vann fullt rättvist, även om det kanske blev lite för stora siffror sett till matchbilden. LIF vilar ett par spelare i morgondagens match, bland annat David Rydh samt Samuel- och Oskar Olsson. Saknas gör också David Rundberg, Unal Deniz, Simon Sjöstrand och Anton Karlsson som alla tar studenten under morgondagen. Stort grattis till Er!
Avspark klockan 18.45 - var på plats!
| Hovmantorps GoIF (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Pukebergs BK (hemma) | 13 jun, 13:00 |
|
|
Adam gästar Torsdagsklubben! |
| 2 jun | DAM A - Hovshaga AIF! |
| 1 jun | Händer vecka 23! |
| 25 maj | Händer vecka 22! |
| 20 maj | Fredagsmatch på Lagavallen! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera