Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
På lördag väntar en ny tuff drabbning för Ljungby IF när man åker till Sölvesborg och Svarta Led för en ny match i division 2 Södra Götaland.
Det är två lag som var inblandade i riktiga målfester i förra omgången. LIF mosade till VMA på hemmaplan med 9-0 medans Sölvesborg spelade 5-5 på sin hemmaplan mot Ramlösa. Det är också seriens pubilkstarkaste lag som möts varför vi kan hoppas på en fin inramning.
Sölvesborg har som nykomlingar gjort en klart godkänd vårsäsong och parkerar ovanför båda de nedre strecken. Lagens möte på Lagavallen i våras slutade 2-2 efter en välspelad och publikvänlig match. LIF får särskilt se upp med farlige anfallaren Samir Blekic som noterats för 6 fullträffar så långt. En mindre än vår egen Andreas Birgersson.
När det gäller LIF:s trupp finns en del frågetecken. Laget dras med en del skador och truppen tas inte ut förrens under fredagen. Klart är att LIF som vanligt går för tre poäng och kommer stärkta till lördagens match efter en fin inledning på hösten.
Avspark sker klockan 13.30 (OBS tiden)!
Vi hoppas som vanligt på en del tillresta fotbollsälskare med hjärtat på rätt ställe!
Framåt Ljungby!
| Hovmantorps GoIF (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Pukebergs BK (hemma) | 13 jun, 13:00 |
|
|
Adam gästar Torsdagsklubben! |
| 2 jun | DAM A - Hovshaga AIF! |
| 1 jun | Händer vecka 23! |
| 25 maj | Händer vecka 22! |
| 20 maj | Fredagsmatch på Lagavallen! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera