Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ljungby IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ljungby IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
En ny nagelbitare väntar på lördag då LIF åker till Jönköping och Stadsparksvallen för möte med IK Tord. Matchens hemmalag har nog överaskat många och att de skulle tillhöra toppstriden var det nog inte många som räknat med innan säsongen.
Det är också hemma på Stadsparksvallen som laget plockat sina flesta poäng. Endast en förlust i protokollet så långt. Den kom i omgång 15 då serieledande Motala vann med 4-2. Flest mål har Joacim Dahlström gjort med 10 fullträffar. Där bakom skuggar Peter Vibeke med 8 och Martin Funck med 7 mål gjorda. Något mål från dessa herrar blev det dock inte i förra omgången då Tenhult vann Jönköpingsderbyt med 3-1 och tog värdefulla poäng i bottenstriden.
Vårens möte på Lagavallen är en match som man med Ljungbyögon helst vill glömma. Men trots en mindre bra insats spelmässigt så var en hemmapoäng inte långt borta. Underläge med 2-0 i halvlek men en kvart från slutet dundrade Kreshnik Asllani in reduceringen men trots ett par chanser till kvittering så blev det inga fler mål denna eftermiddag.
Truppen till matchen spikas först under morgondagen. Klart är att Martin Maletic är tillbaka i truppen efter skadefrånvaro. Klart är också att laget kommer stärkta till matchen efter den starka segern mot Kenty i förra omgången. Redaktionen tror stenhårt på andra raka!
Avspark sker klockan 14.00. Åk till Jönköping och stötta de blå-vita till tre poäng mot de lila motståndarna!
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Pukebergs BK (hemma) | 13 jun, 13:00 |
| Vederslöv-Dänn. IF (borta) | 14 jun, 17:00 |
|
|
Adam gästar Torsdagsklubben! |
| Idag | Händer vecka 24! |
| 2 jun | DAM A - Hovshaga AIF! |
| 1 jun | Händer vecka 23! |
| 25 maj | Händer vecka 22! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera