Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lindome GIF F-2019
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lindome GIF F-2019.
F-2019
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Först och främst vill vi ledare passa på att önska er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år, samt tacka för året som gått.
Det har varit väldigt roligt att få följa tjejerna under året. Vi tycker att det är en fantastisk grupp som har kämpat på fint, utvecklats mycket och visat stor glädje för fotbollen. Även vi ledare har fått möjlighet att utvecklas tillsammans med dem, vilket vi är väldigt tacksamma för.
Vi ser fram emot ett nytt roligt fotbollsår tillsammans!
Måndag 5 Januari är det dags för MIF-Cupen i Mölnlycke Idrottshall. Vi har anmält två lag och fördelat lagen som följande:
Lindome GIF 1 Ledare Jimmy/Johan
Bettina
Edith
Tuva S
Svea
Ester Mårdberg
Elvira
Lindome GIF 2 Ledare Martin/Mårten
Agnes S
Tintin
Vera
Alice
Tuva M
Nova
Spelschema Lindome GIF 1:
Kl 10:00, Plan B:1, Mölnlycke IF 1
Kl 10:45, Plan A:3, Backatorp IF 1
Kl 11:30, Plan A:1, Landvetter IF 2
Kl 12:00, Plan B:1, Landvetter IF 4
Spelschema Lindome GIF 2:
Kl 10:15, Plan A:2, Backatorp IF 2
Kl 10:45, Plan B:1, Mölnlycke IF 3
Kl 11:30, Plan A:3, Landvetter IF 4
Kl 12:00, Plan B:2, Landvetter IF 2
Viktig information:
- Inomhusskor och benskydd är obligatoriskt
- Vi tar med matchställ
- Spelform är 3 vs 3 med sarg, 1x12 min
- Inspark när boll går utanför sarg
Samling:
Vi samlas vid Lindevis parkering kl 8:30. Där ser vi till att alla har någon att åka med. Både föräldrar och barn får gärna samåka. Är det någon av er föräldrar som inte har möjlighet att åka med under dagen är det viktigt att ni informerar oss ledare om detta. Använd gärna våran Whatsapp-grupp om ni önskar planera samåkning.
En av oss ledare åker lite tidigare för att ordna med omklädningsrum etc. Väl på plats samlas vi vid entrén till idrottshallen. Kl 9:40 samlas vi ombytta i glaskorridoren inne i idrottshallen och kl 9:45 är det inmarsch inför publik och föräldrar. Efter sista matchen blir det ett ärevarv kl 12:50.
Mat:
Se till att tjejerna har med sig lite mellanmål så att de klarar sig under förmiddagen. Vi ledare tar med oss lite extra frukt. Vi antar att det finns kiosker att handla i, även om det inte står något om detta.
Påminn gärna tjejerna om att dagen enbart handlar om gemenskap och glädje. Har ni frågor eller funderingar får ni gärna höra av er. Vi ser fram emot en trevlig CUP-dag tillsamman.
Mer info: https://mifcupen.hemsida.eu/index.php
Varma hälsningar
Martin, Johan, Jimmy och Mårten.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera