Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Luleå SK Div. 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Luleå SK Div. 3.
Div. 3
Följ oss för uppdateringar
Då var premiären avklarad, det blev en komfortabel seger med 5-0. Efter en lite nervös inledning fick vi igång spelet och allteftersom tiden gick så ägde vi matchen mer och mer. En bra start på säsongen som bådar gott framöver.
Premiärer är alltid lite nerviga och speciellt med en lång bussresa i benen så finns inga självklarheter. Men med en bra uppladdning med fin buss, bra mat och gott sällskap så gick resan av bara farten. I Gällivare möttes vi dessutom av en strålande sol.
Snacket inför handlade om att direkt gå in och ta tag i taktpinnen för att få bussresan och eventuella premiärnerver ur kroppen. Matchens första 10 minuter börjar hafsigt, där ingen av lagen får till något direkt spel utan premiärnerverna kanske spökade. Vårt vanligtvis så fina passningsspel klaffar inte riktigt, utan antingen stressar vi iväg dåliga pass eller såsar på med bollen. Under denna period skapar GMFF sin bästa chans i matchen efter ett inlägg och nick stolpen.
Det blir lite av en väckarklocka och vi börjar ta över matchen. I matchminut 19 får Lomakka en djupledsboll som målvakten är först på men Lo pressar och stressar till sig bollen av målvakt/backen och spelar tillbak till Larsson som lyfter in 1-0. Efter målet kontrollerar vi matchen bättre och passningsspelet kommer mer och mer under halvleken. I 25é minuten får Johannes en djupledsboll och blir neddragen i straffområdet, tyvärr missar vi straffen. Men 2-0 kommer i 39é minuten då vi pressat deras försvar till en dålig passning som Toni snappar upp och serverar en djupledsboll på Larsson som behärskat placerar in den. Innan halvleken är slut kommer matchens snyggaste mål då Jonte vinner boll, avancerar och chippar den till Johannes som på halvvolley trycker in den i nättaket. 3-0 i halvtid är vi nöjda med, trots att spelet inte kommer upp i den standard vi vill så är vi ändå farliga hela tiden samt att vi knappt släpper till nån chans bakåt.
Inför andra snackar vi om att snäppa upp och höja kvalitén i passningsspelet, vilket vi också gör. Vi har massivt bollövertag hela halvleken och skapar flertalet bra chanser. Vi gör ytterligare 2 mål men borde nog gjort något ytterligare.
4-0 (77é) kommer efter en djupledsboll av Väli till Sundberg, målvakten kommer ut men Sundberg får med sig bollen och lobbar in den. 5-0 (85é) kommer efter bollvinst och bollen till Art som i 2 mot 1 läget lirar över till en fri Pontus som fintar målvakten och lägger in den i öppet mål.
Sammantaget en bra premiär och skönt att både få igång målskyttet och hålla nollan. Ikväll gottar vi oss och njuter av de tre poängen, imorgon börjar fokuset på nästa match!
"Himlen är blå, tack vare LSK"
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera