Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Luleå SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Luleå SK Dam .
Dam
Följ oss för uppdateringar
Den årliga futsalturneringen i Luleå Energi Arena bjöd som vanligt på spänning och hårt motstånd.
Första matchen spelade vi i B-hallen mot Gammelstads IF och vi var riktigt laddade och gick hårt in från början. Matchen var jämn och båda lagen kampade om bollarna som kom på många långa inkast från målvakterna. Vassaste lägen stod Luleå SK för där vi hade flera lägen att sätta bollen i mål. I sista sekunderna petade nyförvärvet Elin Engström in bollen i mål vilket gjorde att matchen slutade 1-0 till oss.
Match nummer två stod Notviken 1 på tur och vi visste att motståndet skulle bli tufft. Bolltempot var högt och notastjejerna visade på fint samspel och hade ett passningsspel som var svårt att försvara sig emot. Vi tappade lugnet och hade svårt att skapa något framåt men vi kämpade och gjorde en godkänd insats. Matchen slutade välförtjänt 4-0 till Notviken.
Till match tre laddade vi om och hade dessutom extrastöd av Johan som kom in och styrde upp på bänken. BAIK hade bestämt sig för att gå in stenhårt fysiskt och vi svarade med samma mynt. Sanna A fick en riktig kyss på backen men var snabbt upp igen. En snabb brytning och framspel gav läge åt Hanna M att skjuta det vinnande målet som gjorde att matchen slutade 1-0 till oss i sista gruppspelsmatchen.
Vi slutade tvåa i gruppen och fick chansen att spela semifinalen mot Alvikstjejerna som var etta i sin grupp. Matchen var jämn men vi hamnade i underläge till 1-0 efter ett snyggt hårt skott som slank igenom vårt försvar. Men vi gav inte upp utan lyckades kvittera till 1-1 tack vare Elin som var framme och visade sina framfötter igen. Det hela slutade i straffar där Alvik hade turen på sin sida och avgjorde och vann.
Som sista ord vill jag hylla vår prestation i denna turnering. Inställningen har varit positiv av alla spelare och vi hade det riktigt roligt. Att ta sig till semifinal är inte vad som var väntat och det blev en bra start för laget för denna säsong. Ett extra stort tack till alla spelare samt vår underbara publik som kom och stöttade. Det var kul att se många gamla ansikten som kom och hejjade och tittade förbi.
Till sist ett stort Grattis till herrlaget som tog hem segern i herrklassen!
Paulina Trense, Huvudansvarig tränare
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera