Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kvibille BK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kvibille BK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Leikin stod för motståndet i omgång 3 av seriespelet. Kvibille fick en riktig drömstart med 0-1 redan efter tre minuter när Alexander Eliasson slog ett perfekt inlägg till Nehat som behärskat placerade in bollen på volley. Kvibille fortsatte att hålla i taktpinnen första 25 och skapade några lägen. Nehat hade ytterligare ett läge på hörna och Johan Persson hade helt öppet mål efter fin framspelning av Driton, men bollen kom tyvärr lite bakom Johan vilket gjorde att avslutet gick över. Därtill hade Robin Larsson drömläge på hörna men nicken gick denna gången över. Kvibille kändes som det klart bättre laget men efter fina första 25 så smög sig bekvämligheten in vilket gjorde att Leikin kunde vaska fram några chanser. Farligaste chansen var ett friläge från höger men avslutet gick en bra bit utanför Dennis högra stolpe. Innan paus fick också Dennis göra en fin räddning på ett hårt Leikin-skott. 0-1 i paus kändes rättvist men samtidigt fanns det mer att önska för att Leikin inte skulle få chans att komma in i det på allvar.
Om första halvlek var knapp fördel Kvibille så var andra total överlägsenhet. I andra har Kvibille full kontroll på händelserna och spelar riktigt fin fotboll med mycket folk i anfallen. Man vinner kampen på mittfältet helt och hållet. 0-2 kommer i 54e minuten när inbytte Matte Fredriksson vid sin första bolltouch driver in i straffområdet och blir nerdragen och domaren pekar på straffpunkten. Nehat gjorde mål på straffen. När en Leikin-spelare sedan väljer att slå en Kvibille-spelare i en rörig situation och får rött kort blir det spelmässiga övertaget ännu större. Kvibille kan spela ut. 0-3 gör Nehat när bollen trillar ner framför fötterna på en hörna och sedan fastställer John 0-4 med ett läckert högerskott (!) i krysset, när outtröttlige Alex Eliasson gör sin andra framspelning för dagen.
Kvibille står får årets hittills bästa seriematch. Med både hårt jobb från samtliga spelare blandat med riktigt fin och offensiv fotboll så tar man en väldigt övertygande seger. Kul att se och nu tar vi nya tag för Anneberg hemma nästa fredag.
Statistik Leikin - Kvibille:
Avslut 9-19
Hörnor 3-9
Byten Kvibille:
Minut 53: Mixhen ut, Matte F in
Minut 85: Matte O ut, Wångsten in
Minut 87: Robin ut, Linus in
| Upptaktsträff | 11 jan, 10:00 |
| Andersbergs IK (hemma) | 21 feb, 12:00 |
| Glommens IF (borta) | 1 mar, 00:00 |
| Bua IF (borta) | 8 mar, 15:00 |
| Trönninge IF (hemma) | 14 mar, 12:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera