Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IBK Herr-A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IBK Herr-A.
Herr-A
Följ oss för uppdateringar
Tre poäng - Helt planenligt
Kinna spelade sin näst sista hemmamatch mot IBK 7-härad. Gästerna kom med i stort sett samma uppställning som i b-lagsmatchen helgen före, och framförallt samma målvakt! En riktig skräckmålis som kan göra riktigt svettiga räddningar. Sina bortatröjor hade dom glömt däremot och fick spela i Kinnas svartvita. Tajt med budgeten i Rångedala?
Linus Larsson vaktade marks eleganters kasse denna afton.
Tre poäng skulle bara tas i denna match och Kinna gick ut starkt i den första perioden. 7-H drar på sig en utvisning ganska omgående och Kinna utnyttjar också detta. Marko tervonen prickar in första målet efter dryga minuten bara.
Men matchbilden blev kanske ändå inte den som Kinna hade hoppats på. 7-H var kvicka i att uttnyttja Kinnas misstag och kontrade som vesslor.
Kinna gör dock 2-0 efter att Janne återigen långskottat in ett mål. Han måste ha fjärrstyrt bollen in i mål alltså.
Men 7-H reducerar till 1-2 innan Terry smackar in 3-1, ja målen duggade verkligen tätt.
Kakka gör 4-1 innan det är dags för Marko igen som gör 5-1. Trots tveksamt och lite hackigt spel av Kinna så rann det i alla fall på framåt.
När Kinna IBK ökat på till 6-2 och 7-2 (7-h fick ett till mål i protokollet mellan alla kinnamål) genom Wille och Skeden, så var väl det ändå avgjort. Nja 7-H ville inte ge vika och två snabba reduceringar på slarv från Kinna gav resultatet 7-4 efter första perioden. Inte direkt propagandainnebandy men mycket mål i alla fall.
7-H kände nog att de inte var helt borta i matchen och andra perioden börjar lite svängigt den med. När halva andra spelats så kommer boråsarna ännu närmre genom ett 5-7 mål. Full aktivitet på Kinnas bänk och en del ändringar, bland annat från tre kedjor till två, för att få upp ångan.
Det som händer sen fick en att vilja nypa sig i armen och undra om man drömmer, för Kinna tog ett s-n-a-b-b-t frislag och det resulterade. Viktor Wisberg vispade in 8-5.
Och nu skulle det inte bli så mycket mer spännande eftersom Kinna också gjorde 9-5 genom Marko Selänne. Att han är en poängmakare är väl inget nytt, men alltid lika skönt.
Kinna avslutar den andra perioden genom att ta en utvisning. Ålen åker ut för hög klubba, ganska tveksamt om man säger så. Hans oförstående italianoansikte var befogat denna gången. Men innebandy är en välfärdssport så vad vore en match utan utvisningar för båda lagen och blomplockning i pausen.
Tredje perioden bjöd på fyra mål till och Marko fick avsluta målskyttet. Sex mål och två assist av Kinnas poängkung. Kinna vann naturligtvis rättvist med 12-6 och man gjorde det som väl egentligen ingen tvekade på, man tog tre poäng mot 7-H. Men gästerna förtjänar respekt för sin kampvilja.
Tre matcher återstår av säsongen men alla har nog tankarna kring nästa match mot "Fräschla". Våran chans till revansch och ett mycket trevligt slut på serien.
Bara att älska det och ladda!
STARS:
*** - Tervo - Mål, mål , mål.....etc etc
** - Kallax - mål, ass, mål, ass... etc etc
* - Jarno - miss, miss, miss, stolpe, miss... etc etc
# 11 Mr. Ö
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera