Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlslunds IF FK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlslunds IF FK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Ett mentalt närvarande KIF FK Dam spelade taktiskt!
Dagens match var rent futsalmässigt att backa tillbaka minst tio år. En trång Almbyhall där publiken står med tåspetsarna inne på planen säger en del om förutsättningarna för att spela futsal. Planen saknar sex meter i längd och 3 meter i bredd. Men då gäller det att ta seden dit man kommer och spela futsal "old school".
Första halvlek var precis så bedrövlig som en trång hall kan bjuda på i sina sämsta lägen. Vi blir frustrerade över bristen på ytor och saknar modet att ta löpningar för att få flytt på motståndarnas försvar. Vi gnetar hela första halvlek och försöker hitta öppningar men modet sviker oss i löpningarna. Motståndarna söker sin pivot (topp) med långa uppspel eller kast från målvakt. Vi är beredda och låter inte detta spelsätt leda till målchanser. Vi dumpar rätt många bollar utan adress i första. Men vi riskerar heller inget bakåt.
Vi pratar igenom vad vi ska göra och det fastnar väl så där, men vi får dock i gång lite rörelse. Några chanser skapas och Tess dundrar ett skott i ansiktet på den RFL-meriterade målvakten i Mosjö. När sen gammelfyran med Amanda, Moa, Emilia och Sterky får till en insparksvariant från vänster gör Moa 1-0. Här någonstans släpper tusen kilo från tjejernas axlar och vi börjar spela futsal. Med insparksvarianter som inte ens domaren fattade så höjde vi kvaliteten. Fint klapp-klapp spel ledde till 2-0 och det är Tess på målinjen som stjäl Norèns mål. Men Norén gjorde ett nytt försök då hon tvåfotar en spelare och lägger in bollen snyggt vi ena stolpen till 3-0.
Med dagens seger är vi med och krigar om första platsen. Men det är fördel Yxhult och Mosjö i den striden.
Närmast väntar SM-spel för våra 05:or. De ska till Uppsala den 18 dec och försvara de röd-blå färgerna. Därefter blir det IFK Kumla ICA Maxi Cup den 26 december innan vi tar ledigt och firar nyår.
| Träning | 8 jun, 17:45 |
| Örebro SK Söder (hemma) | 8 jun, 19:30 |
| Träning | 9 jun, 17:15 |
| Träning | 11 jun, 18:20 |
| Träning | 12 jun, 16:15 |
Snyggt jobbat tjejer och tack för hjälpen men ref Leffe, när man inte har möjlighet att vara på plats. Fast hade jag ens fått plats?!? Frågan det!!! Nu krigar vi vidare!!! Det här ska vi klara!!!
RapporteraRapportera