Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF F19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF F19 .
F19
Följ oss för uppdateringar
Säsongen 2023 är i full gång och KIF Örebros F-19 gör, precis som a-laget, förstärker truppen med lokala talanger. Närmast kommer Alicia Wood från ÖSK dam och blir en ny spelare i truppen.
Alicia Wood har sin moderklubb i Adolfsberg men har de senaste säsongerna tillhört div 1 laget ÖSK dam. Efter att ha beslutat sig för att lämna ÖSK inför säsongen 2023 så blir KIF Örebro hennes nya klubbadress. Alicia som är född 2005 passar väldigt bra in i KIF Örebros talangverksamhet.
Huvudtränaren Emelie Lundberg kommenterar:
- Alicia hörde av sig till oss i slutet på förra säsongen och ville komma och provträna. När vi drog igång i januari var hon på plats och jag blev jag imponerad. Hon har seniorfotboll i sig och det rätta tänket samt bra spelförtåelse. Vi behöver förstärka hennes tålamod med och utan boll och också vässa små detaljer hos henne. Får vi det i bukt så kommer hon bli viktigt för laget i år. Hon har också en härlig personlighet som passar bra in i gruppen.
Alicia Wood, hur känns det att kliva in i KIF Örebro?
- Det känns bra att komma till KIF och fortsätta min fotbollsutveckling. Jag trivs väldigt bra med både ledare och spelare.
Hur ser du på KIF Örebro som förening och vad tror du klubben betyder för unga spelare?
- Jag tror att klubben har något spännande på gång med tanke på att dem tagit beslut att satsa på unga lokala talanger i kombination med erfarna spelare. Detta gör att unga spelare har något att kämpa för men också viktigt att ta tillvara på de äldre spelarnas erfarenhet och kompetens.
Vad ser du fram emot i KIF under 2023 och vad tror du att du kan bidra med?
- Jag ser fram emot en träningsmiljö där man i första hand satsar på utvecklingen av spelare och även utvecklingen av laget. Jag hoppas kunna bidra med stor träningsvilja och ambitionen att hela tiden vilja bli bättre.
Vi tackar Emelie och Alicia för pratstunden och ser fram emot hur säsongen 2023 blir.
På söndag åker F-19 för att spela match mot Elitettanlaget Mallbacken som kommer spela med ett mixat lag av a-lagsspelare och F-19 spelare.
Avspark 16.00 i Karlstad, Airdome.
Träning | 18 sep, 16:00 |
Träning | 19 sep, 16:00 |
Växjö DFF (borta) | 21 sep, 15:00 |
Träning | 22 sep, 16:00 |
Träning | 23 sep, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera