Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Örebro Innebandy P-2010/2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Örebro Innebandy P-2010/2011.
P-2010/2011
Följ oss för uppdateringar
Mitt inför förberedelserna med Örebrocupen så måste vi ändå ta information gällande cupen i Falun som vi funderar på att anmäla oss till (då anmälningstiden går ut på onsdag). Vi är inte anmälda ännu och det är vissa saker som måste informeras om inför cupen känner vi, som alla är införstådda i.
-Sista anmälningsdag är 15 april.
-Vi är 23 anmälda (20 utespelare, 3 målvakter) och 2 ledare. Förhoppningen är väl att anmäla 2 lag, ev stärka upp med spelare från P12/13 så vi får lite mer än 10 utespelare i varje lag. Dock så är ledarfrågan en sak som kan ställa till det. Jag själv är en av ledarna men även vårt tjejlag funderar på att åka upp och spela cupen. Det kan med andra ord luta åt att vi åker med ett lag och är övertaliga.
-Regelverket säger att man får använda 2 utespelare och 1 målvakt som är överåriga per klass. Ålderfördelningen av anmälda (ute)spelare från vårt lag är:
1st 2008
1st 2009
7st 2010
11st 2011
Detta gör i så fall att mest rimligt skulle vara att anmäla oss med 2 lag till 2010-klassen och blanda 2 lag denna helg. För de födda 2008 kommer vi göra en skrivelse och hoppas att det godkänns att ni följer med.
-Boende blir i skolsal, 3 nätter och 9 måltider. Kostnad per person 1450kr. Som det är just nu kommer vi inte kunna subventionera från lagkassan, utan det är kostnad man får ta själv i så fall.
Det vi egentligen skulle vilja är att se över så man verkligen vill åka och dubbelkollar sin anmälan! Om man har fått andra planer eller liknande så är det bra om man ändrar anmälan snarast så vi kan ställning på nytt kring anmälan.
| Träning | 16 apr, 19:05 |
| Örebrocupen Innebandy | 17 apr, 18:00 |
| Match PK4 | 20 apr, 18:30 |
| Träning | 22 apr, 18:50 |
| Träning | 23 apr, 19:05 |
Behöver ni hjälp med logistiken under cupen om den blir av? Skjutsa dit, mellan matcher och sånt. I så fall kanske vi föräldrar behöver vara redo att komma med och ta någon dags körning.
RapporteraRapportera
Jag (Oscars pappa) kan köra ett gäng till Falun på torsdagen om det behövs , men sen är jag bortrest med jobbet så kan inte närvara de andra dagarna eller hämta.
RapporteraRapportera
Viktor, Max pappa, kan hjälpa tills köra dit eller hämta
RapporteraRapportera
Som det ser ut nu är det 2 målvakter och 18 utespelare anmälda samt 2 ledare. Så det skulle i så fall innebära ett lag anmäls. Det är lite mer rimligt för oss ledare.
RapporteraGällande skjuts så är väl primära delen dit och hem. Under cupen så spelas matcherna till stor del i närområdet av Lugnet +1 eller 2 andra hallar. Men vi tänker att när det närmar sig cup med spelschema så vet vi mer hur vi gör med förflyttning osv.
Jag har varit på cupen 2 tidigare år med damjuniorer och då kunde vi t ex låta spelarna promenera vissa sträckor och ledarna körde bilarna med allt material i. Under cupen brukar det också vara fint väder uppe i Falun (blir väl tvärtom bara för att jag skrev så säkerligen).
Jag kommer anmäla ett lag i P2010-klassen i alla fall.
Rapportera
En fråga till Ledarna. Finns möjligheter till transport till Falu cup och hemresan. Under Gemensamma former.? Behöver veta inför beslutet imorgon ang hur vi löser det hela.
RapporteraVänligen Peter och Eva.
Rapportera
Vi föräldrar som ändå har tänkt ta en tur till Falun får samordna oss så att alla killarna kommer dit och hem. Det löser sig!
RapporteraRapportera
Japp jag har fått frågan på SMS av Peter också så den är besvarad. Men såklart åker vi dit och hem tillsammans.
RapporteraRapportera