Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Indals IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Indals IF.
Indals IF
Följ oss för uppdateringar
Taget ifrån Lokalfotbollen.nu men har ändrats lite med namnändringar och lite tillägg.
Indals IF är tillbaka på fotbollsscenen efter ett par års vilande. (Div 6 -22)
När klubben i år fyller 100 år har man åter ett lag i seniorspel och intresset är stort..
- Aldrig färre än 19 och som flest 27 på träningarna, säger lagledare Peter Lind.
Och träningsgruppen har passerat +40st
När flera klubbar tackar för sig väljer Indals IF samt även Ljunga IF att plocka fram fotbollen ur malpåsen.
De förstnämnda fyller 100 år i år och ville ha ett lag i seriesystemet igen på seniorsidan och intresset visade sig vara stort.
- Aldrig färre än 19 och som flest 27 på träningarna och då har vi aldrig haft några fasta tider i Nordichallen utan kört i Bergsåkers skolas gympahall men vi hoppas givetvis på bättre tider när vi nu kommer ut på Westhagens IP trots att vi anmälde oss sent till spel i Medelpadsfemman, säger lagledare Peter Lind som delar ansvaret med lokale målvaktslegenden Anders "Aspen" Aspenrud, ny från IFK Sundsvall.
(Info: Västhagens IP är nu bokad v19-26 onsdagar kl 20:00-21:00)
Laget kommer även att få möjlighet till att träna på Indals IF reservplan (Tomming) i väntan på att Härevallens gröna rektangel är redo.
Peter Lind är själv är en egen produkt men som även varit engagerad i både Holms SK och de senaste åren i Lucksta IF (materialförvaltare, busschaufför m.m.) men när moderklubben kallade var han inte sen att vända hemåt. (Igen)
Då vi bestämde oss att köra igång så sent som i slutet av -23, så anmälde vi oss inte till något DM-spel, utan istället har vi riktat in oss pä cuper! Vi anmälde oss till Sund Cupen (redan gått av stapeln i Nordic) samt till Söråker Cup 19-21 april.
- Men vi hoppas kanske få till en och annan träningsmatch också innan seriestarten, påpekar Peter Lind.
Några spelare, framförallt gamla Holmlirare bl.a Niklas Wikholm, Johan Smott, Kristian Karlsson, Lars-Erik Sollén samt Andreas Moreau, gör comeback på fotbollsplanen efter uppehåll. Samt lite spelare med mer anknytning till Indal såsom Robin Jonasson, Alexander Kourtidis, Dennis Dahlberg, Oliwer Hallberg, Krister Aspholm, Rasmus Öst samt Magnus Johansson.
Nya från andra föreningar är Andreas Kallberg, (mv, Stockviks FF), Fredrik Hultman Axén (mv, senast i Sidsjö-Böle IF men Indalsprodukt), Pontus Vesterlund (mv, senast i FC Kraftfull), Ville Nornholm, (vb, Brekken i Norge pluggar i Sundsvall), Gabriel Landin (mf, Kovlands IF men Indals IF som moderklubb), Nils Borgström, mf, senast Stockvik men bördig från Stöde. även domare), Andreas Nilsson (mf, Söråkers FF men tidigare i Holms SK), Lamin Saidy, mf/fw (comeback, tidigare i Granlo BK). Albin Muratovic (fw, senast IFK Timrå och Holms SK).
Ja listan kan göras lång.
Även de egna spelarna ifrån P09/10 är med och kör träningspassen och fått matchas hårt i Sundcupen.
- Vi hoppas på några fler som inte helt bestämt sig plus att vi har skrivit ett samarbete med Kovlands IF, avslutar Peter Lind.
Till sist
Kul med seriespel på Härevallen i Indal igen - och vem vet, kanske förlägger man någon hemmamatch till Holmvallen ;o)
Hemmamatch borta!
F16 Träning | 15 maj, 18:00 |
P15-17 Träning | 15 maj, 18:00 |
P-13 Träning | 15 maj, 19:00 |
P-13 Essviks AIF P14 Grön (borta) | 17 maj, 15:00 |
F16 Heffnersklubbans BK (hemma) | 18 maj, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera