Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Senast väntade buss till Åmål, ikväll blir de återigen en längre resa men denna gången bara till Dalsland och Åsebro. Senaste säsongerna har vi gjort bra resultat uppe på Rudevi för att sedan rasa ihop fullständigt hemma. Tobias Jakobsson som flyttades upp i A-truppen förra veckan har snabbt blivit belönat rikligt. Till kvällens match kommer han att få starta på topp ihop med Johan Kaage som börjar få igång flåset och tempot som vi vande oss vid ifjol. Kaage är en klok och stark spelare som kommer att kompletteras utmärkt av "hale" Jakobsson som besitter en stort målsinne. Kul att återigen få se egna spelare ta steget upp i A-laget för spel i representationslaget.
Åsebro IF
Vann senast borta mot Lärje/Angered med 3-2 efter att 18-åringe Victor Mollapolci som stod för samtliga mål, avgörande målet på övertid. I anfallet har han sällskap av rutinerade Martin Scherdin som var en stor bidragande orsak att FC Trollhättans spelar i Superettan denna säsongen. I backlinjen har man kortväxte Nurmisto som väger lätt men besitter fin spelsinne, Nurmisto har vår coach L-G Hermansson haft då han var huvudansvarig i Panos Ljunskile för ett gäng år sedan.
I dagens IFK Göteborg har man fostrat Sebastian Eriksson.
IK Kongahälla
Vi har senaste veckorna haft beskymmer med skador på vissa spelare. Erik Lundin som varit en av våra bästa spelare denna säsongen kommer tyvärr inte kunna spela ikväll, ersätter gör Per-Anders Johansson. Lundin har inte kunnat träna i veckan pga knäskadan han har för tillfället, men vi hoppas att han är tillbaka till hemmamatchen mot Kungshamns IF kommande omgång.
Säsongens stora problem har varit att vi varit lite för tama i spelet i båda straffområdena, höjer vi skärpan där så finns alla möjligheter att vi kniper säsongens första trea redan imorgon. En stor förändring som görs imorgon är att spelintillegente Dan Hassan tar steget upp till mittfältet där han kommer att ha balansrollen, en som gillar denna förändringen är vår kanslichef Rune Stjernström.
Tillbaka i matchtruppen är Niklas Andersson och även Adej Hayek som båda startar på bänken, detta har fört med sig att bland annat Dahlin och Tofiq hamna utanför laget denna gången.
Åsebro IF 6 2 1 3 14-20 7 poäng
IK Kongahälla 6 0 2 4 5-15 2 poäng
Samling: Bussen åker 16:00 från Kongevi
Matchstart: Rudevi IP 19:00
Laget ser ut på följande sätt:
Pettersson
Quasmar - Hassan jr - M. Hayek - P-A
Cirikovic - P. Persson - Hassan sr - Moha
Kaage - Jakobsson
Reserver: M. Persson, A. Hayek, N. Andersson, S. Johansson, Sjösvärd
/Adej Hayek
| Hestrafors IF (borta) | 19 sep, 15:00 |
| Västkurd BK (borta) | 23 sep, 20:15 |
| Torslanda IK (borta) | 2 okt, 19:00 |
| Jonsereds IF (hemma) | 6 okt, 20:15 |
| Qviding FIF (hemma) | 10 okt, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera