Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Älvsborg FF - IKK 1 - 2 (0 - 0)
Mål, IKK:
0-1 Shwan, 72
1-2 Talat, 93
Varningar, IKK:
Lines, Kaage
Startelvan:
Talat - Shwan
Sanne
Lines - Nilsson - C. Larsson - Engevik
Sjöstedt Kaage (C) - F. Larsson
Holmström
Bänken: Leckborn (Sanne, 54), Strand (Lines, 75), Sundgren (Shwan, 80), Bengtsson, Shakir, Kinnander, Sjösvärd
IKK ställde för dagen upp med en nykomponerad 3-5-2-uppställning. Detta verkade överraska hemmalaget Älvsborg FF. IKK fick en riktigt bra start på matchen där man hade flera lägen att sätta första målet.
Soran Shwan fick ett bra skottläge från straffområdeslinjen som tvingade Älvsborgs målvakt att rädda ut bollen till en resultatlös hörna med en benparad.
En stund senare spelade Tobias Sanne snyggt fram Kajin Talat i ett friläge. Kajin chippade bollen över målvakten, men dessvärre för IKK:s del skruvade sig bollen i den bortre stolpen och studsade ut.
En tredje möjlighet hade Hampus Engevik när han kom fri från sin högerkant. Hampus fick dock bollen lite för långt ifrån sig, vilket gjorde att han inte fick någon ordentlig träff. Bollen gick en bra bit över ribban och ut till inspark.
Fram till mitten av halvleken hade IKK varit det drivande laget. Älvsborg började dock växa in i matchen allteftersom, och man fick till sist en frispark precis utanför IKK:s straffområde. Bollen sköts utanför, men domaren blåste för straff då han menade att en spelare i IKK:s mur gått för hårt åt en spelare från hemmalaget. Mathias Holmström lyckades dock läsa straffskytten och stod för en härlig straffräddning!
Under slutet av den första halvleken sjönk IKK tillbaka en del, och hemmalaget visade tyngd. Mathias Holmström i IKK:s mål fick bekänna färg rejält, bland annat genom en fin enhandsräddning på ett skott strax utanför straffområdet. 0-0 höll sig till halvtidspausen.
Den andra halvleken bjöd sedan på två lag som verkligen ville vinna matchen. Det såg nog mer ut som en match mellan två topplag än en match där det ena laget kämpade för nytt kontrakt. Matchen var ganska jämn och underhållande kryddat med en hel del tuffa närkamper som gjorde stämningen så där härligt höstgrinig.
IKK visade upp en kämparglöd som kanske bara funnits där i matcherna mot topplagen i år. Längst bak spelade Mathias Holmström i mål oerhört stabilt samtidigt som den nya trebackslinjen såg anmärkningsvärt samspelt ut. Framåt hade man stundtals fina kombinationer. Spelet i andra halvlek har ju varit ett återkommande problem för IKK i år, men av det syntes ingenting denna match.
I den 72:a minuten spelade inbytte Cornelis Leckborn snyggt fram Soran Shwan till ett friläge. Soran placerade behärskat in 0-1, till stor glädje för IKK! Nytt kontrakt i division 3 kändes mycket nära.
Avslutningen av matchen kom att bli rejält händelserik. Både Älvsborg och IKK genomförde flera byten för att samla kraft inför slutminuterna. Älvsborg behövde gå för seger för att på riktigt hänga med i racet om uppflyttning, samtidigt som IKK behövde åtminstone en poäng för att säkra nytt kontrakt.
Älvsborg flyttade fram mycket folk och var tunga framåt. IKK:s målvakt fick svara för ytterligare en riktigt kvalificerad räddning på ett skott från nära håll. Men i den 91:a spelminuten kunde han inte längre hålla emot, då ett inlägg nickades via ribban och ner innanför mållinjen innan bollen studsade ut. Den assisterande domaren såg att bollen var inne, och huvuddomaren blåste för avspark. 1-1.
Med fyra minuters tilläggstid var spänningen stor. 1-1 räckte fortfarande för IKK, medan Älvsborg behövde gå för seger. Två minuter efter kvitteringsmålet skickade Mathias Holmström upp en välriktad utspark som friställde Kajin Talat mot ett Älvsborg som helt prioriterat bort försvarsspelet. Kajin avancerade fram och sköt in 1-2, och IKK var åter i ledningen!
Matchens sista två minuter handlade om ett IKK som gjorde vad man kunde för att hålla undan. Detta gjorde man framgångsrikt. Älvsborg lyckades inte skapa fler chanser, och när domaren äntligen blåste av matchen stod IKK som segrare!
Sammanfattningsvis en mycket bra genomförd match från IKK:s sida! Tack vare ett hårt jobb från samtliga spelare lyckades man vinna borta mot topplaget Älvsborg FF. Segern innebär att IKK med en omgång kvar definitivt är klara för spel i nästa års division 3. För Älvsborgs del måste man nu förlita sig på andras resultat för att i sista omgången ha en chans att ta en kvalplats uppåt.
/Sjösvärd
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Västra Frölunda IF (hemma) | 26 maj, 20:15 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Åstorps FF (hemma) | 30 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera