Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Hemmapremiären, IK Kongahälla mot SKIF Semberija, bjöd på ett mycket stort spelövertag för hemmalaget. Det kändes mer och mer nervöst att stå vid sidan när bollen inte verkade vilja gå in i målet trots att Kongahälla hade allt spel. Semberija fick aldrig möjlighet att etablera något spel utan vårt lag såg hela tiden till att ta tillbaka bollen om de tappade den. Flera av våra spelare försökte utnyttja spelövertaget och avsluta, Conne, Nisse, Daniel, Sebbe för att nämna några. I 35 minuten hade Conne ett skott i ribban, men fortfarande inget mål. Skönt att laget fortsatte att spela bra och tro på det. I 43 matchminuten kommer äntligen målet. Daniel lägger in bollen till Conne som står nära målvakten, nära mållinjen och lyckas få in bollen i målet, 1-0.
Andra halvleken börjar. Även om Kongahälla har övertaget så är det inledningsvis inte lika tydligt som det var i första halvlek. I 49 minuten har Conne ett läge, men den här gången går skottet utanför. Ett par minuter senare går det in. Det är Daniel som drar på sig försvararna på vänsterkanten och därefter får in bollen till Conne som är på rätt plats, 2-0. Nu är spelet på plats igen och hemmalaget trummar vidare. Efter knappt halva andra halvleken har vårt lag lyft upp spelarna för en fast situation. Kaage håller sig framme och gör 3-0. I 65 minuten får nummer 18 i Semberija sitt andra gula och får lämna planen. Några minuter senare kommer Samuel och Conne fria förbi motståndarnas backlinje. Samuel passar in bollen snett bakåt och Conne gör 4-0. Med fem minuter kvar av matchen har vi igen flera spelare bra placerade. Det blir Björnrud som får bollen och det var bra för han gör 5-0. Ett par minuter senare fälls Yiangou av målvakten och domaren blåser straff. Mathias, som inte har haft mycket att göra idag, tar straffen och sätter den, 6-0. Trevlig fredagskväll det här!
Anna
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| Lindome GIF (borta) | 5 jun, 19:00 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Västkurd BK (hemma) | 9 jun, 20:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera