Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Under alla mina år som ledare har jag nog aldrig varit med om ett sånt stort manfall inför och under en match. Inför matchen hade vi 4 spelare borta. Under match dagen får vi återbud på 2 spelare till pga av sjukdom. Att vara utan 6 start spelare till matchen är illa nog som om inte det räckte så blir Nikko skada efter 20 min i första halvlek. Efter 60 min får Jocke också utgå pga av skada . Vi fick ändra 3 gånger i laget inför och under matchen vilket skapar olika förutsättningar och stabiliteten i laget ändras lite för ofta för att vara bra. Utifrån de förutsättningarna gör vi en så bra match som förutsättningarna tillåter.
Den förväntade anstormningen i början på matchen från Floda uteblir. Floda spelade långt från backlinjen i princip hela tiden vi kom in i samma typ av spel det var inte många gånger bollen spelades efter marken. Efter 20 min får Floda en tveksam straff som de gör 1-0 på.. Straffen gjorde att Floda fick energi och vi tappade energi under resten av första halvlek. Vi blev stora i laget mellan lagdelarna speciellt mellan mittfält och backlinjen. Vi fick ett ypperligt läge att kvittera några minuter efter deras 1-0 mål, hade vi fått mål så hade kanske matchen fått en annan karaktär. Innan halvtid gör Floda både 2-0 och 3-0 på ett ganska enkelt sätt.
I halvtid ändrar vi lite i laget å det gör att vi får bättre balans i laget och försvarsspelet blir bättre vi blir lite mer kompakta. I 87 minuten reducerar vi till 1-3 genom ett kanon anfall där Marcus spelar in bollen från kortlinjen där en Floda spelare gör självmål i egen bur det var matchens snyggaste mål. Vi vinner andra halvlek med 1-0 det får vi ta med oss. Sista 30 spelade vi med 5 junior spelare på plan de gjorde ett riktigt bra trots det tuffa motståndet. Mathias i målet Ebern och Tobbe jobbade och visade hög klass. William Björk och Jonathan Ahlstrand gjorde debut i A lags sammanhang och skötte sig bra.
Med fullt manskap så kan vi definitivt matcha Floda det är inte omöjligt vi får klura ut vad vi kan hitta på hemma mot dem. Nu ser vi framemot en bra träningsvecka med fullt manskap på träningarna. Nästa match är det derby mot Kode hemma på Kongevi. Matchen spelas på söndag 8 juni 17:00 / Håkan
| Lindome GIF (borta) | 5 jun, 19:00 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Västkurd BK (hemma) | 9 jun, 20:15 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera