Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Efter tre fina träningar väntar ett lättare pass med en del teorisnack på lördagmorgonen innan Div 3 klubben Edets FK ska besökas för match 15:00 på mysiga Ekaråsen. Som nämnts innan bestod dagens pass av mycket avslut och fylldes i övrigt upp med passningsövningar och större spel. Vi avslutade passet med styrka i grupp. Totalt var vi 16 friska spelare plus fyra vid sidan av (Isaksson, S Johansson, Pettersson, Eriksson). Nio av de 16 spelarna har junioråldern inne, tio med Isaksson som rehabtränar just nu. Det är fantastiskt kul att få jobba med unga drivna killar som hela tiden vill bli bättre men samtidigt måste man ha i åtanke att man måste ha en mix för att få ut så mycket som möjligt resultatmässigt.
Vi har med de förutsättningarna gjort poängmässigt en klart godkänd vårsäsong. Två av våra nyckelspelare Totte Svensson och Patrik Berlin har båda precis köpt hus, Totte fick sitt andra barn igår (en grabb, GRATTIS!) och Berra får sitt första inom närmaste månaden. Detta har fört med sig att deras närvaro varit obefintligt under höstupptakten. Redan under våren lärde vi oss att spela utan dessa två mycket duktiga fotbollspelare, Berlin var skadad andra halvan av våren och Totte tränade knappt pga husköpet.
Sedan när Daniel Eriksson nu har fått ischias, Niklas Öhgren borta sedan tidigare så återstår i daxläget endast Andreas Blomgren och Muataz Hayek som ej är födda på 90-talet. Till matchen mot Edets FK blir Blomgren enda spelaren ej född på 90-talet.
Morgonträningen blir 10.30 och då ska man se till att vara ombytt och klar.
Matchstart: Lördag 3/8 15:00, Ekaråsen
Domare: Christer Johansson, ALingsås (även A.D från Alingsås)
Efter matchen väntar lag och sammanhållningsbygge i Trollhättan och Hotell Swania.
Vi har alltså trots ett juniorlag kryddat med 2-4 seniorer/match tagit 22 poäng i Div 4 under våren, man kan jämföra med FC Komarken som gjort stor succé i femman och samlat ihop 21 pinnar på lika många matcher som oss. Redan på måndag väntar ny match och då mot Kode IF som visat fin form i femman där man nu ligger tvåa. Resultaten i dessa två träningsmatcher kommer inte ha någon som helst betydelse för oss även om vi gärna vill vinna bägge matcherna. Viktigast nu är att vi hittar ett grundspel och trygghet i vårt sätt vi tänkt spela på under höstsäsongen.
Adej Hayek
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Västkurd BK (hemma) | 9 jun, 20:15 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Galtabäcks BK (borta) | 13 jun, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera