Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Lördagens match mot Sävedalens IF skulle spelats på Vallhamra IP, men då planen ej är spelbar så flyttade vi över matchen till Ytterns IP. SIF är en klubb vi stött på en hel del senaste åren. Ifjol förlorade vi båda matcherna i serien, men värst av allt var när Sävedalen vek ner sig fullständigt på hemmaplan i sista omgången mot Åsebro IF vilket gjorde att vi åkte ur Div 3. Detta bör räcka för att höja motivationen rejält, för revansch ska vi ha!
I Sävedalen har det hänt en del, huvudtränaren Ternström har lämnat för Qviding FIF. Man har valt att satsa hårt på de egna ungtupparna i föreningen och plockat endast in 4 spelare utifrån, där 3 är mellan 17-19 år. På förlustkontot är spelarna dessto fler.
I hemmalaget har veckans träningar sett bra ut, med bra närvaro och fart. I daxläget har Erik Lundin problem med sin hälsena, vilket gör att han enbart kör rehab och med oss på Friskisen. Muataz Hayek har vilat sitt knä som han fått småkänningar ifrån denna veckan. Dessutom har vi en av ungtupparna Joakim Holm som är på väg tillbaka i träning efter en rejäl svullnad i foten.
Samtliga våra 5 mittbackar är ej tillgängliga till lördagens match
(M. Hayek, Hassan sr, Hassan jr, Kaage, S Jakobsson), vilket gör att bröderna Öhgren kommer att bilda mittbacklås. Till vänster i backlinjen kommer återvändande Andreas Blomgren att spela. På högersidan finns P-A Johansson som ser ut att ha tagit steget över till högersidan efter att ifjol spelat vänsterback. Detta kommer att gynna P-A:s och lagets offensiva attacker bakifrån.
-Laget känns väldigt spännade i år och tror det är många killar som kommer ta stora kliv framåt i sin utveckling. Glad över att vara tillbaka i den röda tröjan och förhoppningsvis kunna bidra med något både på och utanför planen! Känner mej sjukt inspirerad, har inte känt ett sådant här sug på flera år, säger Andreas "Blomman" Blomgren efter dagens träning.
På mitten kommer Ulf Granqvist att agera balansspelare bakom Moha Razek som visade härliga intentioner i lördags. På kanterna har vi snabbe Niklas Andersson samt en ny provspelare från Halmstadtrakten. En spelare med bra spelförståelse och teknik.
I anfallet kommer John Svensson kompletteras av rivige Martin Persson, dessa två kommer göra livet surt för SIF försvaret. Kan vi få hattrick nr 2 för säsongen av Svensson? Har en känsla av att Martin kommer gå av matchen som matchvinnare och 2 målskytt på lördag. Den bifogade bilden är från dagens träning.
Samling: Kongevi 10:00
Matchstart: Yttern 11:30 (konstgräs)
Prelimenära laget på lördag:
Pettersson
P-A - Öhgren sr - Öhgren jr - Blomgren
"prov" - Granqvist - Razek - Andersson
Svensson - M Persson
Bänken: Sjösvärd, Bjerhem, T Jakobsson, Jägerholt (Junior)
/Adej Hayek
| Vänersborgs FK (borta) | 24 jul, 19:15 |
| Träning | 27 jul, 18:30 |
| Träning | 28 jul, 18:30 |
| Träning | 30 jul, 18:30 |
| Onsala BK (hemma) | 31 jul, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera