Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Nora Handboll P-15/16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Nora Handboll P-15/16.
P-15/16
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu börjar det äntligen bli dags att dra igång säsongens handbollsträningar för pojkar födda 15 och 16. Vi har till denna säsong fått träningstider söndagar kl 18-19 och måndagar kl 17-18. Men vi kommer under september att smygstarta med träning ENDAST på söndagstiden.
Första träningen kommer vara söndagen den 30:e augusti och den startar alltså kl 18, vi samlas en liten stund innan i omklädningsrum nr 2 (det andra omklädningsrummet räknat från huvudentrén) innan vi gemensamt går upp till hallen kl 18.
Den här säsongen kommer vi spela i en serie och ha betydligt fler matcher än det har varit tidigare. Vi kommer möta lag från bl.a Hallsberg, Örebro, Karlskoga, Västerås och Falun så det kommer krävas att ni föräldrar kan hjälpa till med skjuts vid bortamatcher och att stå i kiosk, sköta sekretariat och vara matchvärdar vid våra hemmamatcher, men vi tar mer om detta på ett föräldramöte i samband med träning i slutet september/början av oktober. Vi återkommer om tid för detta.
Vi ses söndagen den 30:e, hoppas att det är många som kommer.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera