Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Foto: Patrik Ehlén (PE.sportfoto)
Ny hemmamatch imorgon söndag när Ahlafors IF gästar oss på Kumla IP.
Matchen startar klockan 14:00 och sänds i appen Min Fotboll för dig som inte kan vara på plats.
IFK Kumla:
Förlorade för tredje matchen i rad senast hemma mot Herrestads AIF med 1-2. IFK Kumla ligger nu tia i tabellen efter 10 omgångar med 12 poäng och 12-13 i målskillnad. På hemmaplan har IFK vunnit en match, spelat två oavgjorda och förlorat två.
Den interna skytteligan leds av Robin Damström som gjort fyra mål.
Motståndarkollen:
Ahlafors IF har kommit igång rejält och har nu fyra raka segrar. Det ger dem en fjärdeplats i tabellen med 17 poäng och 23-15 i målskillnad. Kommer senast från en 2-1-seger borta mot IK Tord.
På bortaplan har Ahlafors vunnit tre matcher och förlorat två.
Den interna skytteligan, och även seriens skytteliga, leds av Oliver Åkerman som gjort 10 mål.
Neo Räsänen är avstängd.
IFK Kumlas tränare Albin Ek:
- Vi möter ett väldigt starkt Ahlafors som har kommit igång ordentligt nu. Det kommer därför krävas hårt arbete från första minuten och att vi inte bjuder på någonting.
Samtidigt vet vi att vi är starka offensivt och skapar mycket målchanser. Med lite mer medstuds hade vi gjort fler mål och tagit fler poäng. Nu gäller det att fortsätta jobba hårt och vara effektiva när lägena dyker upp.
Gör vi det, då har vi bra chanser att ta 3 poäng imorgon.
| Herrestads AIF (borta) | 18 sep, 19:30 |
| Träning | 21 sep, 17:30 |
| Träning | 22 sep, 17:30 |
| Träning | 23 sep, 17:30 |
| Träning | 24 sep, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera