Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Ja du läser rätt. Kumlakillen Simon Karlsson är klar och redo för comeback i IFK Kumla.
31-årige Simon Karlsson har Sannaheds IF som moderklubb. På seniornivå har han genom åren tillhört olika klubbar i vår fina kommun och står bland annat noterad för 60 seriematcher i IFK Kumla säsongerna 2013-2015. Säsongen 2025 spelade Simon i Stene IF men nu är det alltså klart med en efterlängtad comeback i IFK Kumla.
Sportchef Lasse Fredriksson
- I Simon får vi in en fantastisk människa som kommer betyda enormt mycket i och runt laget, både på och utanför planen. Vi har en relativt ung trupp i år och Simon kommer därför betyda mycket här med sin ålder och rutin. På ett personligt plan vet jag hur mycket en sådan människa som Simon betyder i ett lag.
Som spelare får vi in en målfarlig och stark anfallare som med sina kvaliteter kommer bidra och även komplettera våra andra anfallare på ett bra sätt. Vi ökar därmed konkurrensen på de offensiva positionerna rejält vilket känns bra. Välkommen Simon!
| Träning | 16 mar, 18:15 |
| Träning | 17 mar, 18:15 |
| Träning | 19 mar, 18:15 |
| Nyköpings BIS (hemma) | 21 mar, 12:00 |
| Vänersborgs IF (borta) | 29 mar, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera