Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev förlust för herrarna i omstarten av division 2 Norra Götaland. Gästerna Vänersborgs FK vann med 2-1 (1-1). Robin Damström gjorde målet för IFK.
Albin Ek
En svag insats av oss där vi inte alls är med från början. 0-1 kommer också redan efter 2 minuter på en hörna. Vi har väl egentligen bara en lite bättre period i den första halvleken där vi gör det vi ska göra och då skapar vi också tryck och kan även göra 1-1.
Andra halvlek börjar vi återigen väldigt dåligt och kommer inte upp i nivå alls. Vi lyckas ändå skapa en bra forcering där vi skapar lägen för att kvittera men bollen ville tyvärr inte in.
Matchhändelser:
2’ 0-1 Philip Magriplis
9’ Varning Joel Andersson Segerlind
14’ 1-1 Robin Damström (Mattias Persson)
——
59’ 1-2 Landi Junior
84’ Varning Filip Ivarsson
Startelvan:
Eldin Bravo (Mv), Mattias Mannerstål, Sebastian Forsberg (90), Pontus Borehed (K), John Lindhé Rehn (69), Mattias Persson, Jakob Stenman (69), Filip Ivarsson, Joel Andersson Segerlind, Robin Damström, Amin Gorgol
Avbytare:
Emil Blomberg (Mv), Rasmus Gustavsson Engdahl (90), Melvin Levander, Olle Bergstrand (69), Theodor Skarp (69)
Nästa match spelas lördag 9 augusti. Då möter vi IK Tord på bortaplan. Matchstart 13:00 på Rosenlunds IP i Jönköping.
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| IFK Skövde FK (borta) | 22 maj, 19:30 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera