Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Herrlaget förlorade kvartsfinalen mot IF Eker. Hemmalaget vann med 4-2 (1-2). Målskyttar för IFK blev Joel Andersson Segerlind och David Mokédé. 17-årige Philip Sjödin från vårt P17-lag gjorde A-lagsdebut när han byttes in i den andra halvleken.
Ronny Gustavsson Engdahl:
Tyvärr blev det ingen rolig kväll på Lundby IP. Eker gick segrande från matchen med 4-2 efter att vi haft ledningen i paus med 2-1. Vi tar med oss de sista 20-25 minuterna på första halvlek då jag tycker vi är ganska bra. De andra 65-70 minuterna av matchen är vi inte alls bra och chansen att få möta ÖSK gick upp i rök. Vi åkte tyvärr på en förmodad knäskada redan på uppvärmningen som gjorde att en del fokus lades på det. Bara hoppas att övriga spelare som är skadade kan finnas tillgängliga till lördag igen.
Matchhändelser:
6’ 1-0 William Eriksson
35’ 1-1 Joel Andersson Segerlind
38’ 1-2 David Mokédé (Joel Andersson Segerlind)
39’ Varning Alexander Bahar
——
46’ 2-2 Olle Melberg (bonusstraff)
59’ 3-2 Olle Melberg (straff)
62’ Varning Kevin Westlind
90’ Varning Hugo Storm (IF Eker)
90+4’ 4-2 Olle Melberg
Startelvan:
Samet Burgaj (Mv), Mattias Mannerstål, Sebastian Forsberg, Pontus Borehed (K), Alexander Bahar (75), Kevin Westlind, Jakob Stenman, David Mokédé (77), Joel Andersson Segerlind, Fredrik Furst (59), Linus Lamu (46)
Avbytare:
Philip Sjödin (75), Robin Damström (77), Rasmus Gustavsson Engdahl (46), Anton Mänd (59), Melker Dahlqvist
Nästa match spelas nu på lördag 24/8. Då möter vi Vänersborgs IF på hemmaplan. Matchstart 14:00 på Kumla IP.
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Herrestads AIF (hemma) | 30 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera