Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Herrlagets träningsmatch mot Åtvidabergs FF slutade 0-0. Samet Burgaj höll nollan.
Ronny Gustavsson Engdahl:
Höstens första match spelades på den mycket fina arenan Kopparvallen i Åtvidaberg. Jag tycker det syns i den första halvleken att det var ett tag sedan vi spelade match, då det går lite för snabbt i vissa lägen. Båda lagen har en hel del chanser att göra mål men bra målvaktspel och lite oskärpa i avslutningarna gör att halvleken blir mållös.
I den andra byter Åtvidaberg hela laget och även vi gör en del byten. Åtvidaberg är lite aggressivare än oss i början på andra men ju mer halvleken går blir vi mer och mer det lag som styr matchen. Resultatet i matchen är nog rättvist även om båda lagen hade kunnat göra mål i den första halvleken. Det viktigaste är ändå att vi är på rätt spår inför seriestarten nästa lördag. Innan det ska vi också hinna med DM-matchen mot Stene på tisdag.
Startelvan:
Samet Burgaj (Mv), Anton Mänd, Sebastian Forsberg (46), Elliot Binning Karlsson, Alexander Bahar, Ludvig Öster (K)(60), Joel Andersson Segerlind, Charlie Swartling, Mattias Persson (60), Rasmus Gustavsson Engdahl (46), Linus Lamu
Avbytare:
Emil Blomberg (Mv), Kevin Westlind (46), Jakob Stenman (60), Fredrik Furst (46), David O’Reilly (60)(provspelare)
Nästa match spelas nu på tisdag 30 juli. Då möter vi Stene IF i åttondelsfinalen i Distriktscupen. Matchstart 19:00 på Hagavallen.
Vänersborgs IF (hemma) | 6 jun, 15:00 |
Motala AIF FK (borta) | 12 jun, 19:00 |
Skara FC (hemma) | 19 jun, 19:30 |
Skara FC (borta) | 25 jun, 19:30 |
IF Eker Örebro (hemma) | 24 jul, 19:00 |
19 maj | Fotbollsskola 16-17 augusti |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera