Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Herrlaget har nu tränat i två veckor efter sommaruppehållet och det är dags för den första av två matcher som ska spelas innan division 2 återstartar nästa helg. Idag rullar bussen till Åtvidaberg för träningsmatch mot just Åtvidabergs FF. Matchstart 15:00 och du kan streama matchen live i appen Min Fotboll.
Motståndarkollen:
Åtvidabergs FF behöver väl egentligen ingen större presentation. Klubben som bland annat har 2 SM-guld i ryggen spelade senast 2015 i Allsvenskan. 2024 hittar vi Åtvidaberg på en 5:e-plats i divison 2 Södra Svealand med 22 inspelade poäng.
Ronny Gustavsson Engdahl:
Skönt att matcherna nu kommer igång igen och idag möter vi alltså Åtvidaberg i en träningsmatch. Jag är väldigt nöjd med de två träningsveckor vi haft efter uppehållet och killarna har sett riktigt bra ut. Vi avslutade våren på ett stark sätt och hoppas kunna göra det minst lika bra på hösten. Några spelare saknas idag på grund av skador men vi kommer få se ett nyförvärv och en provspelare i denna match vilket ska bli intressant.
Nyförvärvet presenteras här på hemsidan strax efter klockan 12:00.
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Herrestads AIF (hemma) | 30 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera