Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Foto: Emil Askerblom
Nästa spelare att förlänga med IFK Kumla: Simon Danielsson!
Simon kom till IFK Kumla som 14-åring och gjorde sina första A-lagsmatcher redan som 16-åring. Förutom en sejour i Örebro SK har han varit IFK trogen och har nu spelat 124 A-lagsmatcher i klubben. Han har hittills noterats för totalt 32 mål varav 6 mål gjordes under den gångna säsongen.
Simon Danielsson:
Det ska bli kul med en till säsong i IFK Kumla. 2021 har varit en konstig och lång säsong men nästa säsong blir förhoppningsvis mer normal. Jag vet också att vi kan prestera bättre. Jag trivs i IFK Kumla och känner hela tiden att jag utvecklas så jag ser fram emot säsongen 2022 både för laget och för mig själv.
Christian Liljenhed:
Vi bygger långsiktigt och då är en spelare som Simon viktig för både laget och klubben. Simon har blivit en riktig trotjänare med många bra egenskaper både på och utanför planen och jag är glad över att han fortsätter i klubben även nästa år.
| Ahlafors IF (hemma) | 7 jun, 14:00 |
| Motala AIF FK (borta) | 11 jun, 19:00 |
| IK Tord (hemma) | 18 jun, 19:30 |
| Grebbestads IF (borta) | 24 jun, 18:00 |
| Karlslunds IF FK (hemma) | 25 jul, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera