Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Foto: Emil Askerblom
Då var det dags för nästa Kumlakille att förlänga med IFK Kumla. Det handlar om Emil Rolland som nu är klar för en fortsättning i IFK.
Emil har IFK Kumla som moderklubb och flyttades som 17-åring upp till A-laget inför säsongen 2018. Sedan dess har han allt som oftast varit ordinarie i startelvan i division 3 och i sin debutsäsong i division 2 i år startade han 9 av 13 matcher. Nu är han klar för en fortsättning i IFK Kumla och 2021 blir hans fjärde raka säsong i vårt A-lag.
Emil Rolland:
Det känns riktigt bra att ha skrivit på för IFK Kumla ett år till. Jag trivs verkligen i laget och med alla spelare och ledare. Dessutom känner jag att IFK Kumla är helt rätt miljö att fortsätta utvecklas i som fotbollsspelare så jag ser fram emot nästa säsong.
Christian Liljenhed:
Emil är nästa spelare från vår ungdomsverksamhet som tagit klivet upp till A-laget. Han går hela tiden från klarhet till klarhet och vi tror mycket på Emil. Därför är vi också glada över att han väljer att förlänga med IFK.
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Motala AIF FK (borta) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 17:30 |
| Träning | 16 jun, 17:30 |
| Träning | 17 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera