Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll F-2013/2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll F-2013/2014.
F-2013/2014
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi skickat ut kallelser till de som ska vara med på poolspel nummer 4 som är på lördag 26 augusti i Laxå, plats Ramundsvallen. En del vi kallar till detta poolspel kommer ev. även bli kallade till söndagens 7 mot 7 match också, mot Sturehov.
Vi har även denna gång valt att inte fokusera på åldersindelning (att alla de som är födda 2013 endast ska spela 7 manna och de födda
2014 och 2015 endast ska spela 5 manna) Detta för att alla ska få maximal spelglädje och mer spelvana.
Vi deltar med 2st lag (IFK Kumla 1 och IFK Kumla 2) och speltiderna är samma för båda lagen.
Vi samlas vid Kumla IP kl. 8:30 för inräkning och avfärd.
Som vanligt vill vi att ni svarar på kallelserna så fort ni kan så att vi får det lättare att planera.
Matcherna är 5 mot 5 och speltid 3x10 min. Det kommer att finnas kiosk på plats med försäljning. Vi vill dock inte att tjejerna köper och äter godis eller läsk under matchtid. Sånt får köpas och ätas efter att matcherna är slut.
Ta med:
Fotbollskor, benskydd, egen vattenflaska + ombyte, (egen matsäck om man vill). Vi håller med matchkläder och strumpor. OBS! Inga smycken får användas -så de ska tas av innan match.
Vi kommer att ha med 2st avbytarbänkar.
Spelschema :
Kl. 10:00 (Plan 1) IFK Kumla 1 - IF Eker Örebro
Kl. 10:00 (Plan 2) IFK Kumla 2 - Laxå IF
Kl. 11:00 (Plan 1) Mosjö SK - IFK Kumla 1
Kl. 11:00 (Plan 2) Mullhyttans IF - IFK Kumla 2
Kl. 12:00 (Plan 1) IF Eker Örebro - Mosjö SK
Kl. 12:00 (Plan 2) Laxå IF - Mullhyttans IF
Som ni ser spelar vi våra sista matcher kl. 11 så ca kl. 11:30 är vi klara.
Vi ser fram emot en rolig dag med mycket matcher! Vill informera om att får man inte någon kallelse till poolspelet eller matchen på söndag så får man vila denna helg.
Mvh Ledarna
| BK Forward (borta) | 24 maj, 11:00 |
| Mosjö SK 1 Gul (hemma) | 24 maj, 11:00 |
| Träning | 25 maj, 17:00 |
| Vretstorps IF (borta) | 27 maj, 18:00 |
| Träning | 27 maj, 18:30 |
En fråga, funderar på om det blev något fel med kallelserna till poolspel i helgen, jag fick mejlet om kallelsen i går kväll efter att tiden för att man skulle svara hade gått ut så vi han aldrig att anmäla Filippa Kaan till lag 2 nu på lördag. Går det att lösa iaf för hon vill väldigt gärna spela? // Kristin
RapporteraRapportera
Absolut.. Kan Filippa vara med på lördag...
Rapportera// Stefan
Rapportera
Va bra och kul! Då kommer Filippa till samlingen kl 8:30
RapporteraRapportera
Perfekt! Hon är anmäld.
RapporteraRapportera