Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hammarö Herr A div 4
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hammarö Herr A div 4.
Herr A div 4
Följ oss för uppdateringar
HK Lidköping – IFK Hammarö 19 – 33 (10-20)
Vi åker till Lidköping med ett stort manfall. Vi har bara tre niometers spelare till spel och Mattis Levin i målet sjuk.
Som vanligt startar vi upp med att låta motståndarna ta ledningen, nu med 1-3. Boden med tre mål ser till att vi går upp i ledningen med 4-5. Lidköping kvitterar till 5-5 men nu stänger vi bakåt och kan göra sju raka mål och gå upp i ledningen med 12-5. Efter det delar vi lite på målskörden men håller 6-7 måls ledning tre minuter före halvtidspausen. Nu avslutar vi med fyra raka mål och kan gå till halvtid med en 10 måls ledning 20-10.
Andra halvlek startar att vi byter mål. Fem minuter i på halvleken har Lidköping gjort 4-3 och ställningen till 14-23. Fem minuter senare har inget lag gjort något större ryck utan vi håller vårt avstånd på tio mål 26-16. Två raka Lidköpings mål och inget Hammarö mål på fem minuter gör att vi tar en timeout. Vi drabbas av en utvisning men tappar bara ett mål bakåt under den delen.
Nu gör vi sex raka mål, samt två straffräddningar av Anders Domeij. Ledningen är uppe i 14 mål 33-19. Matchen avslutades med två mål av Bobbo.
Samtliga spelare kom med i målskyttet vilket är positivt.
Målskyttar:
Adam Nordin 6, Patrik Stenbäck 6, Joakim Nilsson 5, Viktor Svensson 5, Ola Bergman 4, Robert Fauhler 2, Max Åhgren 2, Jonas Jern 2, Ante Mononen 1
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera