Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hammarö Herr A div 4
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hammarö Herr A div 4.
Herr A div 4
Följ oss för uppdateringar
Sörhaga - Bruks/Hammarö 21-22 (9-11)
Matchen startade upp med ett Sörhaga som flög fram på plan. 4-1 till hemmalaget innan vi fick ordning på försvaret. Efter det var det vi som förde matchen med en grym målvakt och ett starkt försvar. Tyvärr tappar vi Alex i början på matchen när han känner av en skada i vaden. Vi går upp i ledning som vi inte släpper mer i första halvlek.Ledning med 11-9 i paus som kunde varit större efter Antons fantomspel i mål. Andra halvlek börjar med mål för Sörhaga, efter det är det vi som för matchen och skaffar oss en trygg ledning. Men Sörhaga kämpar på och kommer närmare. Vid ställningen 20-18 får hemmalaget två turliga mål efter att vi täckt skott men bollen går till en fri spelare. Vi tar timeout och trycker sen in två mål av Victor och Jonas. Sörhaga reducerar och anfallet efter tappar vi bort. Timeout från hemmalaget med 18 sek. kvar. Om inte kortet kommit in skulle vi fått straff emot oss enligt den nya regeln, när Jonas rev ner en hemmaspelare men räddades av timeoutkortet. Vi hade väl inte domarna med oss 9-0 i straffar och 5-1 i utvisningar är ganska tungt i en jämn match. Anton tar 5 av 9 straffar och är ett monster för hemmalaget. Hallen är ny renoverad och det fanns inga nät bakom mål, vilket gjorde att vi inte kunde kontra som vi vill.
Bra försvarspel av samtliga spelare. Framåt blev det mycket skott från nio meter och det gjorde vi bra med Jonas som ställt in skyttet bäst idag. Plus även till Conrad. Planens gigant var Anton i målet.
Målskyttar
Jonas 9, Victor 4, Conrad 3, Timmy 1, Adam 1, Alex 1, David 1, Erik 1, Affi 1
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera