Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
B-laget tog en skön bortaseger mot Balltorp på ett stekhett Förbovallen på måndagseftermiddagen. Många hade letat sig upp till Förbovallen och gottade sig i solen, och blev samtidigt bländade av ett IFK Björkö på spelhumör.
Jonas Nejdesjö trivdes i vårsolen hade poängkalas idag och var inblandad i fyra av fem mål.
Två fullträffar (tre enligt GFF, men det var Patrik Ermesjö som slog in 4-1) och två framspelningar visar att "Nejdan" trivs på Förbovallen, där han för övrigt sänkte Anildo Spencers Kållered i 2009 års öppningsmatch i division 4 med två egna mål.
Det blev en härlig seger och vi tar med oss en fin inställning där vi orkar spela i 90 minuter, och gör det bra.
Laget:
William Alexandersson
Jonas Fransson Patrik Ermesjö Emil Mattsson Erik Iversen
Robin Andersson Erik Alexandersson Tommy Palmborg Christopher Pettersson
Niclas Ermesjö Jonas Nejdesjö
Avbytare:
Emil Thuresson
Johan Forseström
Gustav Engström
Händelser:
5 min 1-0 genom Niclas Ermesjö kom på en Jonas Nejdesjö-hörna redan i 5 minuten.
24 min 1-1 kom efter 24 minuter.
31 min 2-1 gör Jonas Nejdesjö efter pass från Christopher Pettersson och ett fint förarbete på vänsterkanten signerat Erik Iversen.
47 min 3-1 Jonas Nejdesjö pangar in 3:an efter ett starkt förarbete och framspelning av Gustav Engström, som kommer in i andra halvlek och gör en solid och bra insats.
70 min Patrik Ermesjö dunkar upp 4-1 i högerkrysset på en in-direkt frispark där Jonas Nejdesjö passar bak, och Patrik Ermesjö låter högersläggan tala sitt egna språk, precis som mot Kärra, fast med känsla.
90 min Johan Forseström bjuder på matchens godisbit när han blir friställd med målvakten när han i en spelvändning kommer från vänsterkanten och får bollen, tunnlar den utrusande målvakten, och kan därefter nästintill defilera med bollen in i mål.
Iskall avslutning av Forseström som precis som Gustav Engström och Emil Thuresson gjorde ett bra inhopp.
Varningar:
Niclas Ermesjö, Gustav Engström, Emil Thuresson
| Träning | 26 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 18:00 |
| Partille IF FK (borta) | 30 maj, 13:00 |
| Träning | 2 jun, 18:00 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera