Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Niclas Ermesjö gjorde storartad comeback och visade upp sitt målsinne på onsdagen. Det var givet att han skulle bli belönad som kvällens målspruta.
Pingvinstänger till vinnarna, som kom att bli blåa laget med Mattias Johansson, Filip Thuresson, Jonas Fransson och Erik Alexandersson.
Blåa tog storstilat hem segern med 19 poäng före gula (13) och röda (10).
Gula med bl.a. Robin Andersson och inte minst N.Ermesjö som matchvinnare, hade goda möjligheter att knipa totalsegern i kvällens turnering, men tappade mot blå i en för dem direkt avgörande match i slutet av spelschemat, en svängig historia som slutade 4-3 till blåa, vilka därmed säkrade segern.
Röda laget med bl.a. Nils Andrén, Johannes Andreasson och Jonas Nejdesjö hade en tuff inledning och plockade inga poäng förrän hälften av matcherna var spelade och man med en heroisk insats och sanslös utdelning slog blåa med 5-0, och tog 3 raka segrar. Detta var dock allt som röda hade att säga till om.
Bland de individuella utmärkelserna delades "höstens spelare" ut efter onsdagsträningen:
Erik Alexandersson har med sin rätta attityd, goda vilja och skicklighet förtjänat utmärkelsen "höstens spelare", vilken såklart belönades.
Med hösten avses de senaste veckornas inomhusspel.
Ännu en bra träning med mycket kamp, bra tempo och ett glatt humör!
Nu önskar vi alla en riktigt god jul!
Samla krafterna, så ses vi onsdag 29:e januari kl.1900 och bränner av lite julkalorier i Björkjöhallen.
// Coaches
| Lerums IS (hemma) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| KF Velebit (borta) | 13 jun, 15:00 |
| Träning | 16 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera