Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Horndals IF Herrar

Följ

Herrar

Följ oss för uppdateringar
Följ
Horndals IF
Fotboll
Herrar

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 20 maj 2006 gustafslirare

    allvarligt talat...ni måste göra något åt planen. sämre plan får man leta efter. lindan i säter är bättre vilket säger det mesta

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2006 Åskådare

    Ett litet klipp från Gustavs hemsida...


    Ett formsvagt Horndal tog på fredagskvällen emot Gustafs på en plan som var bland det sämsta jag någonsin sett (klasser sämre än den i Svartnäs). När slutsignalen ljöd stod det 1-2 på resultattavlan efter en märklig match.

    Matchen inleddes bäst av Gustafs som trots underlaget försökte rulla boll men som gång på gång gick bet pga planen. Spelet jämnades ut efter hand och matchen stod och vägde. Då händer det som förändrar matchen helt och hållet. Storm får rött kort för något som domaren inte såg då han stod med ryggen till. Enligt vissa var det utvisning och enligt andra inte.
    Direkt i samband med utvisningen görs ett byte där Puffen går in som mittback. Resten av halvleken är ganska jämn med ett visst övertag för Horndal.
    I sista minuten tappar Mackan bollen på mitten i en situation där Gustafs flyttat upp mycket folk och Horndal kan kontra in 1-0.

    I andra halvlek är det Gustafs som har det mesta av spelet, trots att man har en man mindre, men man skapar inte de där vassa målchanserna. Med ca 5 min kvar kommer så kvitteringen. Puffen slår en frispark som skarvnickas i mål av en försvarare. Nicken kommer rakt på målvakten som ändå lyckas sulla in bollen. Efter målet är det nog många som tror att matchen ska sluta oavgjort men Gustafs fortsätter på den inslagna vägen och skapar fler bra målchanser. Segermålet kommer också det efter en frispark från Puffen och ett tveksamt ingripande av målvakten där Friberg kan avgöra på nick.

    Man kan säga att Gustafs gör en ganska dålig första halvlek och en riktigt bra andra.

    Klart bäst i Gustafs i dag var Rimmen som dominerade helt på sin högerbacksplats.
    Adde gör ännu en bra match och Thomas är lugn och stabil. Även inhopparna Puffen, Lunka, Rickard och Joppen gör det riktigt bra.

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2006 Tungt !!

    Nu måste vi ta oss i kragen, man lär ju kunna hålla en ledning med 1-0, allra helst då vi är en man mer på plan... Konstigt....

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 maj 2006 spelare

    ja dem var ju bra förra året med, vet ej om de fått nå nya lirare. Men hårt kommer det att bli ialla fall..

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 maj 2006 jompa

    Är rädd för att det kan bli stryk igen. Gustafs har en hel del bra spelare som spelat lite högre upp.

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 maj 2006 Viklund

    Ja i morgon får ni se till och ta en 3 poängare, det fixar ni.... det e dags nu.

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 maj 2006 sätesmuskeln

    näe, inte arselet! det är det värsta jag vet... =)

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 maj 2006 H-J

    Äntligen ska man få spela en match!
    Har sett att det skrivits mycket om dalkurd matchen men orkar inte säga nåt om det! är passé!
    nu ser jag fram emot imorgon ska bli jävligt skoj att vända trenden med förluster! har precis vart hos em naprapat och fixat sätesmuskeln! så imorgon kör vi!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 15 maj 2006 supporter

    Gustafs i veckan va? Hur ser det ut inför den matchen....dags för vinst snart? Har dom bra lag?

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 maj 2006 webmaster

    Svar till "spelare"

    Den enda jag har varnat är den här så kallade "långsta" som håller alldeles för låg nivå här inne. Läs vad som står ordentligt innan du kommer med kritik. Vidare tycker jag att det är på sin plats att skriva under med sitt namn eftersom man måste våga stå för sin åsikt.

    Rapportera

    Rapportera