Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS.
Hönö IS
Följ oss för uppdateringar
Hej
vi har dröjt med en uppdatering kring de sista restriktionerna då vi väntat besked från kommunen kring vad som gäller angående inomhusträningar. Nu är allt paketerat och här kommer informationen. Har ni spelare i olika åldrar är det den äldsta spelarens restriktioner hela truppen får följa.
Vi vill poängtera att det fortsatt är viktigt att du enbart tränar med din egna ålderskull. Dvs tränar du med fler lag än ditt egna, så kan du nu inte träna med ytterligare ett lag. Interna träningsmatcher mellan ålderskullarna är i dagsläget inte möjligt.
Reser du utomlands, bör du undvika att komma till träning i minst sju dagar. Blir du smittspårad i skolan eller på arbetet, får du inte komma och träna under den tiden du är smittspårad. Vid bekräftad Covid-19 ska det dessutom ha gått minst sju dygn med symtomfrihet innan återgång till fysisk aktivitet, i syfte att minimera smittrisk och
minska risken för hjärtmuskelinflammation. Insjuknar man under idrottsaktivitet ska man gå hem direkt.
Den som är sjuk, även med milda symtom, ska inte delta i aktiviteter alls, utan stanna hemma till och med två dagar efter tillfrisknande.
Vi uppmanar fortsatt till att ni håller era träningar utomhus då det är möjligt för er idrott. Vi väntar nya snöfall i veckan och arenan kommer snöröjas av Arena Crew.
Födda 2001 och tidigare
Samma restriktioner som tidigare med tillägg för:
När träning bedrivs utomhus är SvFF:s rekommendation att antalet deltagare anpassas på ett sådant sätt
att, vid sidan av den närkontakt som är en naturlig del av spelet, trängsel undviks.
Födda 2002 till 2004 (uppdaterat)
• när det är möjligt hålla träningar och andra aktiviteter utomhus,
• minimera antalet personer som närvarar samtidigt eller på annat sätt undvika trängsel
• de som är födda 2004 och tidigare får träna, men inte spela match.
Födda 2005 och senare
• Fysisk aktivitet är bra för folkhälsan, idrott och träning ska därför fortsätta.
• Aktiviteterna kan behöva anpassas för att minimera riskerna för smittspridning.
• Aktivitet utomhus uppmuntras och innebär betydligt mindre smittspridningsrisk.
Matcher, inklusive träningsmatcher, och tävlingar för spelare födda 2004 och tidigare ska tills vidare inte
genomföras. Enstaka matcher för spelare födda 2005 och senare får genomföras. Ett lag bör inte genomföra mer än en match per vecka och matcherna bör spelas lokalt. Seriespel, cuper och sammandrag ska undvikas och matcherna ska spelas utomhus. Tänk på att vid resa till och från match skall gällande restriktioner kring resandet tas i beaktning.
Ni kan läsa mer här: https://www.svenskfotboll.se/490223/globalassets/svff/bilderblock/2102/svensk-fotbolls-verksamhet-under-corona---beslut-riktlinjer-och-rad-2021-02-05.pdf
http://gbgfotboll.se/arkiv/2021/02/utokade-traningsmojligheter-for-ungdomar-fodda-mellan-2002-och-2004/
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera