Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS.
Hönö IS
Följ oss för uppdateringar
Juli månad inleddes med ett cupguld för Hönö IS B-lag på herrsidan. I kvartsfinal, semifinal och final lyckades man hålla nollan genom stabilt försvarsspel och framåt hade man vassa Carl Wiklander (15 år!) som petade in en boll i varje match, och Hälsö B, Skärgården FC och Donsö B besegrades i tur och ordning med 1-0, 1-0 och 1-0. Kul att de som utsågs till turneringens bästa spelare i Hönö-laget var nämnda Carl W och Isac Dangardt (14 år!). Framtiden är ljus!
Förutom Skärgårdscup och SISK-cup brukar även ”mellansäsongen” i juli bjuda på Gothia Cup och i år var två ungdomslag från Hönö IS med i P00 och P01-klass (Carl och Isac var givetvis med även här...) och dessutom deltog några av våra Hönö-tjejer i Hjuviks Gothia-lag i F01-klassen. Alla lagen gjorde flera toppeninsatser. P00 gick ända till kvartsfinal i B-slutspelet efter riktigt bra spel, P01 tog sig till B-slutspelets 1/32-final efter ett straffdrama mot estländare, men åkte sen lite oturligt ut mot kenyaner och tjejerna i Hjuviks AIK gick vidare till 1/16-final i A-slutspelet, men där tog det stopp mot de som skulle bli finalister: IF Brommapojkarna.
I augusti satte kommunen upp en efterlängtad ljustavla på vägen från färjan där alla föreningar nu kommer få möjligheten att göra reklam för sina evenemang. Det är något som flera i Hönö IS har kämpat länge för och nu blev det alltså äntligen verklighet. För vårt A-lag bjöd augusti och september tyvärr på ett par förlustmatcher i returerna mot Masthugget (särskilt surt eftersom det verkade vara en kassaskåpssäker ledning i halvtid och bra grepp om andraplatsen i serien) och Näset, och eftersom just dessa lag inte tappade så mycket poäng i övrigt skulle de förlusterna visa sig dyrbara i längden. Men killarna visade också prov på riktigt bra spelglädje och fantasi i flera av de andra matcherna och pressade åtminstone Masthugget in på mållinjen i kampen om andraplatsen.
Färgelanda Cup har under de senaste åren blivit något av en ”förenings-happening” för Hönö IS i början på augusti. Föräldrar och syskon brukar hänga med och campa tillsammans och Hönö-supportrar syns överallt runt planer och på stan. I år var vi representerade av inte mindre än åtta (!) kill- och tjejlag, som dominerade invigningsmarschen och visade vad våra ledord Glädje, Gemenskap och Engagemang betyder i praktiken.
I slutet av augusti spelades också Skärgårdscupen för 7-9-åringar på Hönö Arena. Planerna fylldes av barn och deras föräldrar och ledare. Det dallrade i luften, inte bara av förväntan, utan också av värmen som kom sent denna sommar. Glädjen bland killarna och tjejerna var påtaglig och barnen kämpade sig igenom matcherna i värmen. Fantastiskt kul att också se så många föräldrar som ställde upp för föreningen och för att arrangemanget skulle bli så bra som möjligt.
Under denna period blev det också tydligare för alla i Sverige vilken katastrof som drabbat flyktingar som försökte ta sig över Medelhavet till en trygghet i Europa. FC Härlanda startade en insamling för att skänka pengar till UNHCR:s arbete i de drabbade områdena och flera av Göteborgs fotbollsföreningar, däribland Hönö IS, bestämde sig för att hänga på. Bland annat skänktes alla entréavgifter och intäkter från café vid en av höstens hemmamatcher på Hönö Arena till just detta arbete.
Ett annat samhällsansvar som Hönö IS visade i början på denna höst var uppstarten av Sportis i samarbete med 5 andra föreningar (Öckerö IBK, Kuling GF, Hönö TS, Hönö Bowlers och Nordic Wellness). Genom Sportis har över 100 barn, som går i klass 2 och 3 i skolorna på Hönö och Fotö (Heden, Betel, Bergagård och Fotö) fått prova på 8 olika idrotter (fotboll, friidrott, handboll, gymnastik, tennis, bowling, dans och innebandy) en gång i vecka. Det är en unik satsning ihop med skolorna, kommunen och SISU Idrottsutbildarna, som har har fått många positiva recensioner från barn, föräldrar och skolpersonal. Stärkta av denna ”succé” kommer vi därför gå vidare nästa år med konceptet och även några nyheter.
Imorgon är det dags för sista delen i årskrönikan och då kommer det handla om de ensamkommande barnen som har hittat in i vår verksamhet, ”Öppen Arena”, Dunross och givetvis en blick framåt mot 2016... Välkomna tillbaks då!
| P16 Träning | 5 jun, 17:00 |
| F15/16 Träning | 5 jun, 17:15 |
| P18 Träning | 5 jun, 17:15 |
| HERRJUNIORER Cafévecka Herrjunior | 5 jun, 18:00 |
| P18 6 juni cupen | 6 jun |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera